Kablosuz bir macera


Dizüstü bilgisayarımı alalı 2 hafta olacak. Evde internet “çeşitli” sebeplerden yok. Zaten masaüstü bozuk (bu konuda da yazacam). Bu olanaksızlıklardan sonra, cumadan bu yana İstanbul’da kablosuz internet avantajlarından yeterince yararlandım.

Cuma öğlen Yalova-Yenikapı ile gelirken baktım kablosuz bağlatılara. Ancak İDO‘nun bağlantısı yoktu ve bağlanamadım. Bilgisayar başında zaman geçirdim öyle boş boş.

Sonrasında akşam Metrocity‘deydim. Ender’le buluşacaktım. Baktım bekliyorum, açıp bakayım kablosuz bağlantı var mı dedim. Bir sürü bağlantı buldum ama içlerinde bedava olan Metrocity’nin kendi servisiydi ve bağlantısı kötüydü. Belki yoğundu o saatte ama bağlanmak için biraz çaba sarfettim, kolay olmadı.

Güzel bir şeydi kablosuz bağlantı. Ancak gelirken feribotta biraz fazla kullanmış olmalıyım ki pil fazla yetmedi. Gerçi dizüstümün pili pek iyi değil, memnun değilim, fırsatım olunca iyi bir pil almak istiyoum. Neyse, Metrocity’de iyi kötü bağlanıp ihtiyacımı gördüm gene de.

Sonrasında haftasonu dizüstümü yanıma hiç almadım (kendisi biraz ağır kaçıyor, 3.2 KG).

Ama bugün yanımdaydı. Önce Profilo Alışveriş Merkezi‘ndeydim. Buradaki sistem güzeldi, küçük bir form doldurup bana kablosuz bağlantı için kullanıcı adı ve şifre verdiler. Bu bilgilerle PAM’de her istediğimde internete bağlanabilecektim. Bu çok hoşuma gitti. Metrocity’de yetkililere danışmamıştım ama oradaki bağlantı şifresizdi.

Bağlantı güzeldi, rahattı. Starbucks’da oturup kahve içerken bir yandan da internette gezindim. Tabi pilim elverdiğince. Bu pil gerçekten zayıf. 1 saat anca yetti denebilir.

Sona yaklaşırken az önce de İDO Yenikapı iskelesindeydim. Pilim bitmişti evet ama burada priz buldum, hem şarj ediyorum pili hem de internetteyim. Tek bir farkla bu sefer para ödeyip TNET’in WNET’ine bağlandım. Aslında pek cazip bir fiyatı yok, bir saati 6 YTL, ama erken gelmiş ve kablosuzluk hızımı alamamıştım. Paramın hakkını aldım diyebilirim, bağlantıda hiç bir sorun yok, hem gayet hızlı hem de sinyal sağlıklı. Eksik kalan bir kaç Windows Güncellemesini de bu sayede arka planda indiriyorum.

Son olarak da şu anda Cezayirli Hasan Paşa Feribotundayım. Bu sefer elektrik yok, %95 dolan pille devam ediyorum ama yolun sonunu birlikte zor görecez gibi geliyor. Pil dışında bağlantı güzel gibi, WNET daha hızlıydı sanki ama bu da yeter.

Şu teknoloji sinirimi bozsa da arada bir mutlu etmiyor değil…

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin