Milano İzlenimleri


İzlenimlere daha önce trafikle başladım zira hem en temel ihtiyacımdı, hemen gözlemlemiştim, hem de gerçekten göz önünde olan ilk şeydi. Peki trafik dışında neler çekti dikatimi, onlarda sıra.

Milano güzel bir şehir. Yapı ve yerleşim olarak bir Avrupa şehri. Toplu taşıma dışında çöpler plastik, cam ve kağıt gibi ayrılıyor bir çok apartmanda. Tarihi dokusu da direk gözler önünde. 1400-1500’lü yıllardan kalma tarihi yapılar var etrafta. Buna moda başkenti oluşunu da eklersek, her tarafta mağaza görebilirsiniz. Türkiye’deki gibi alışveriş merkezi hiç görmedim. Ana meydanlarda hep ayrı ayrı mağazalar. 15-20 dakika içinde aynı markanın birden fazla mağazasına rastlamanız mümkün. O kadar çok vitrin ve güzel kıyafetler var ki, yolun hangi tarafından yürüyeceğinize bir an karar veremiyorsunuz. Fiyatları ise değişiyor, çok uygun olanları da var el yakanları da.

İnsanı da ilginç Milano’nun. Gerçekten her türlü insan var burada. Uzakdoğulu, Filipinli göçmeninden gezmeye gelen Japon’una, sokakta alelane dilenenlerden müzik ya da gösteri yapıp para isteyenlere kadar farklılıklar mevcut. Moda şehri olunca, bu kıyafeetlere de yansıyor. Ben dar kesimin erkeklere bu kadar yakışacağını hiç düşünmemiştim. Bayanları da, yaş gözetmeksizin üstüne özeniyorlar. Bu noktada şu detayı aktarayım, bir bayanın yaşını, yüzünü görmeden tahmin etmeniz zor! Önünüzde giden bir bayan görüyorsunuz, belki 25-30 arası diyorsunuzu ama yanından geçerken bir bakıyorsunuz 50’sine yakın. Kadın erkek farketmiyor, herkes formda kalmak için spor yapıyor(muş) burada.

Buradaki insanların bir diğer alışkanlığı da 9 gibi dışarı yemeğe gitme. Restauranlar dolu oluyor, o saatte yer bulmanız çok mümkün değil. Pizza ve makarna dışında önemli bir yiyecek alışkanlıkları da Aperitivio. Aperitif diye çevirlebileceğimiz bu yemek adından da belli olacak, bir tür sıcak soğuk meze karışımı. Millet açık büfe mezelerden seçerek alıyor ve onu yiyor. Bir yerde oturup da içecek birşey istediğinizde direk yanında bu aperitifler geliyor.

Güzel ve bir çok yönden zengin bir şehir Milano. İlk geldiğim günlerde hızlı gitsem de sonrasını getiremedim. Çalışmak için gelmekle turist olarak gelmek farklı şeyler. O yüzden haftasonları da genelde dinlenmeyle geçti. Ama arada Milano’yu bitirmeden Torino’ya bile geçtim. Orayı da bir başka yazıda aktaracam.

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin