Nedir Kavganın Çekiciliği?


Niyedir anlamıyorum. İki kişi tartışıyor ve diğer insanlar da onlara bakıyor. Bir eleştiri değil bu zira o bakanlardan biri de benim. Ama niye bakıyorum, nedir bunun çekiciliği?

Cumartesi günü girdiğim büyük mağazada kasanın ordan bir sesler geliyor. Tabi ne konuşulduğunu anlamıyorum ama çevremdekiler gibi pür dikkat takip ediyorum. Durum bir hayli ciddi gibi. Taraflardan biri 30larında bir adam, boylu poslu. Diğer ise hafif şişman 40larını geçmiş 50lerinde mağaza yetkilisi. Genç adam ipini koparmak üzere, bağırıyor da bağırıyor. Şalter atsa ve bir vursa, yıkar görevli adamcağızı. Kimse bundan hoşlanmaz, hiç güzel bir manzara olmaz ama herkes sanki böyle bir final bekler gibi bakıyor, izliyor.

Yahu niye bakıyoruz böyle?

Dün de parktayız Mahmut’la. Ortada bir yerde bir kalabalık var. Köpek gezdirme alanı, tasmalarından kurtulmuş bir sürü köpek oynaşıyor kalabalığın çevresinde. Ne güzel diyorum içimden, hayvan sahibi olmak sosyal bir hayat da sunuyor, insanları bir araya getiriyor diye geçiriyorum. Ama yaklaşınca görüyoruz ki sesler yüksek. Gene iki kişi, ve tesadüf yaşlar tipler benziyor, biri 30larında bir genç, diğeri 40-50 civarı toplu bir adam. Taraflar ters dönmüş bir tek, şişman olan gencin dibinde avaz avaz bağırıyor. Bağırıp bağırıp uzaklaşıyor ama hırsını alamayıp gene dönüyor, 3-4 sözcük daha döktürüyor. Tabi ben hiç birşey anlamıyorum ama Mahmut az çok çözüyor, şişman adam Rumen, diğeri İtalyan, galiba ırkçı bir tartışma var diyor. Ve her tartışmadaki gibi insanlar izliyorlar. Araya girenler var ama izleyenler çoğunlukta. Tabi biz de dahil.

Nedir bu kavganın çekiciliği?

Kavga izlemekte bir haz mı var?

Çok soru çıkarırım böyle ama tek bir cevabım bile yok!

Henüz diyelim, bakalım hayat ne gösterecek…

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin