Şeker Bayram’ının Ardından


Şeker Bayramında aklımdan çıkmayan bir anım var…

Bayramın birinci gününde mahalle çocukları apartmanları dolaşıyorlardı. Bizim apartmana da girmişler. Kapı çaldı, gözden baktım, tahminen ortaokul yaşlarında iki üç kız gördüm, açmadım. Karşı komşumuzun küçük çocukları olduğundan zillerinin yanında “Çocuk uyuyor, lütfen zile basmayınız” diye bir not yer alıyor. Merak ettim bu kızlar ne yapacaklar diye, izlemeye başladım.  Öndeki notu görünce es geçti ve arkadan gelene de çalma dedi. Ama ortadaki nota baktı, buna rağmen zili çaldı, arkadaki üçüncü kız onu geçerken bekledi. Komşumuz zaten yoktu, ancak kız kapı açılmayınca beni hayretlere düşüren o hareketi yaptı; Eliyle notu kopardı, yere attı!

Bir an için çok sinirlendim. Kapıyı açıp olaya dahil olmama ramak kalmıştı (ki başka bir sebepten ötürü kapıyı açmıyordum, ayrı konu). Neydi bu hareketin sebebi? Kız o nota niye katlanamadı? Neden yırttı attı?

Sinirimi yatıştırmak için, kötü de olsa, kendimi kızın yerine koymaya, o hareketin sebebini görmeye çalıştım.

Ne oluyor da insan o notu koparmadan duramıyor, dayanamıyor? Ya da kopratınca rahatlatan şey ne?

Kızın elle tutulur bir kazancı yok. Ama komşumun zararı var. O halde olay Ege Cansen’in halasından aktardığı gibi iktisadi değil de duygusal mı?

Zannedersem hayat gerçekten öyle. İnsan, hayatına ve elindekilere bakarken iktisadi olamıyor, duygusal bakıyor.

Aklıma bardak boş mu dolu mu örneği geliyor. Yarısının dolu olması ile yarısının boş olması aynı belki ama insanın bu sonuca varırken izlediği yollar farklı mı oluyor? Acaba soruya akılla değil de duyguyla mı cevap veriyoruz?

“Eksiklik duygusu” diye bir kavram olsa gerek. Bunun esas adı/doğru tanımı ne bilemiyorum ama varlığından eminim. Kilit nokta da bu diyorum. Çok mu basit? Ama belki de insan da gelişmiş yapısı ardından basit bir varlıktır.

Sonuçta kız belki komşuma zarar verdiğini düşünerek biraz eksiklik duygusunu bastırdı. Bu basit düşünceye varmak o an biraz sinirimi alıp beni rahatlatsa da üzücüydü. Kesinlikle güzel değil.

Geç de olsa, Şeker Bayramınız kutlu olsun.
Sağlıkla, mutlulukla, başarıyla…
Ve en önemlisi eksiklik duygusundan uzak…

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin