Siz Dalga Mı Geçiyorsunuz?


Geçtiğimiz cuma Ender’le Quantum Of Solace’ı izlemeye Kanyon Cinebonus’a gittik. Fazla vaktimiz yoktu, saat 18:45’ti ve seans da 19:15’teydi. Acele bir yemeğin ardından tam 19:15’te, geç bilet almanın cezası olan en önlerde ve en kenardaki yerimizdeydik. Birinci reklam başladı. Sonra ikinci de, ardından üçüncü, dördüncü… Ender’le resmen filmi unuttuk, reklamlar üzerine geyik yapıyorduk. Derken, tam reklamların bittiği ve filmin başladığı esnada yukardan bir kişi koşa indi ve hemen yanımızdaki kapıyı açıp görevliye bağırdı;

– Siz dalga mı geçiyorsunuz?

Durumu ilk başta anlayamayan görevli kem küm derken adam o hışımla devamını getirdi;

– Seans saat kaçta, hala film başlamadı! Kaç dakkadır reklam yayınlıyorsunuz. Dalga mı geçiyorsunuz?

Görevli de son derece yanlış bir tutumla;

-Napalım bize de öyle geliyor! Biz napalım?

Tam o esnada film başladığından tartışma uzamadı ama adamın değindiği nokta doğruydu. Hadi 5 dk, bilemedin 10 dk anlaşılabilir ama 30 dk kesinlikle kabul edilemez! Bir ara hatırlıyorum, Ankara’dayken sinemada yazıyordu “seans saati şu, film başlama saati bu” diye.

Bir plan program yapıp sinemaya gidiyorsunuz, kendinizi seans vaktine ayarlıyorsunuz. Ama bir türlü film başlamıyor. Tabi bu gecikmenin sonucunda film de geç bitmiş oluyor. Siz farkında olmadan hayatınızda dakikalar çalınıyor.

Bence bu konuda bir yasal düzenleme olması şart. Misal, eğer film belirtilen seans vaktinden belli bir süre sonra gösterilmeye başlanacaksa bu durum mutlaka bilette belirtilmeli! Sinema salonları için böyle bir zorunluluk olmalı. Öncesinde fragman oynatılsın, reklam gösterilsin farketmez, izleyiciler kandırılmamalı, hatta gerçekten de o adamın söylediği gibi dalga geçilmemeli!

İlerleyen günlerde bunu araştırmaya çalışacam…

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin