Ciceksepeti mi yoksa 444cicek mi?


Geçenlerde Annemin doğumgününde ciceksepeti.com’dan çiçek sipariş ettim. Normalde 444cicek.com’u kullanırım ama bu sefer zamanım biraz dardı, anca cicekspeti.com uygundu. Neyse, çiçek sorunsuz bir şekilde Anneme ulaştı, çok sevindi.

Ancak akşam konuşurken öğrendim ki gün içinde bir telefon almışlar. Tanımadıkları biri “siz nerdesiniz?” demiş. Babam şaşırmış, biraz da korkmuş, “kimsiniz, niye soruyorsunuz?” demiş. “İstanbul’dan bir teslimatınız var da adresinizi tarif edebilir misiniz?” diye cevaplamış, babam da tarif etmiş. Sonrasında adamlar gelip çiçeği bırakmışlar.

Annem de Babam da olaydan ötürü mutlu olduklarından bunu gülerek sevinçle anlatıyorlardı ama ben hiç gülmüyordum, tam tersine sinirlendim.

Çiçek yollamak, sadece çiçeği alıcısına ulaştırmak demek değildir. Çiçeğin güzelliğine, taşıdığı anlama da bağlı değildir. İşin içinde büyük ölçüde “süpriz” de vardır.

Bizim olayımıza dönelim. Böyle bir telefonun ardından Annem ne düşünecek? Doğumgünü ve İstanbul’dan birinden teslimat varmış. Direk aklına ben gelirim, “Orçun gene birşey yolladı” der. O zaman bu işin süprizliği kalmaz ki! Ayrıca siz hizmetinizi sunarken böyle bir işlemden bahsediyor musunuz? Hayır.

O gece çok kızdım ciceksepeti.com’a. Herhalde Yalova’daki çiçekçi düşünemedi, daha doğrusu yeterince düşünemedi dedim. Sadece “teslimat” demiş, ne olduğunu belirtmemiş, süprizin havası kaçsa da gizliliğini korumuş. O yüzden adamlara bunu yazıp da bildireyim dedim ve aşağıdaki mesajı yazdım. Sonrasında da altındaki cevabı aldım;

Cuytherock, Jan 30 00:29:

Teslimat şekli: İyi günler, Siparişim hemen bugün ulaşmış, teşekkürler. Ancak şöyle bir durum var, siparişi iletmeden önce, çiçekçi teslimatın yapılacağı yeri arayıp İstanbul”dan bir teslimat olduğunu belirtmiş ve adres tarifi istemiş. Siparişi verirken adres tarifi kısmını boş bırakmıştım, adres bilinen bir yerdi. Tamam, görevli kişi bilmiyor olabilir, ama bu durumda çiçeği alacak kişiyi araması da doğru değil! Size verdiğim siparişte böyle bir hizmet yer almıyordu! Çiçekçiye gene bravo, sadece “teslimat” demiş, çiçek dememiş, bir yere kadar düşünceli davranmış. Belki çiçeği belli etmiyor ama işin süpriz değerini düşürüyor. Adres için beni arayabilirdi, ya da adresi Google Maps gibi başka bir yöntemle araştırabilirdi. Belli ki anlaşmalı çiçekçileriniz bu detaya dikkat etmeyebiliyorlar. Ancak hizmet sizden satın alınıyor, siz sorumlu oluyorsunuz. Hizmetiniz hızlı, sunduğunuz çiçekler güzel. İlerde gene sizden sipariş verebilirim. Ama olası böyle bir sorunla karşılaşmak istemem. Vakit ayırdığınız için teşekkürler, İyi çalışmalar

Musteri Destek, Jan 30 12:17:

Merhaba

Aynı problemin tekrar yaşanmaması için belirtmiş olduğunuz konu igili birimlere bildirilmiş olup; gerekli uyarılar yapılmıştır. Ayrıca adreste sorun olması ya da görevli kişinin bulamaması durumunda alıcı ya da gönderici aranarak adres detayı istenmekte ve adres tarifi alınırken sipariş hakkında bilgi verilmeyerek kişiye kargo şirketi şeklinde bilgi verilmektedir.
Siz değerli müşterimize ürünlerimize göstermiş olduğu ilgi ve bizlere kendimizi geliştirmek için yarattığı fırsat için teşekkür ederiz.

Cevapları beni tatmin etmedi, hem de hiç. Tamam, siparişi verirken adres tarif edilebiliyor, etmemek siparpişi verenin eksikliği belki. Ancak böyle bir durumda hiç bir şekilde alıcı aranmamalı!

Seçenekler neler olabilir? İlk olarak gönderici aranabilir. Belki göndericiye ulaşılamadı ya da onun da elinde sadece adres var. Sonrasında Google Maps diye bir özellik var. Olmadı, İstanbul için Büyük Şehir Belediyesinin hizmeti olan harita var. Diğer büyük şehirleri bilemiyorum tabi. Küçük şehirlerde ise adı üstünde küçük şehirler, caddeler ve sokaklar bilinir ya da ilk fırsatta bilen biri rahatlıkla bulunabilir.

Yani bunun bir çok farklı yolu varken Yalova’daki çiçekçini seçimi bence hatalı. Ciceksepeti.com’un cevabı da pek tatminkar gelmedi. Tekrar onlara mesaj yazacak değilim. Bir sonraki çiçek gönderimimde ilk tercihim olmayacaklar.

Bu kadar basit…

 1. cuytherock

  Üç yıl sonra bu yazıya dönüp bir yorum ekliyorum…
  Geçen gün bir arkadaşım anlattı, ciceksepeti.com’dan bir çiçek yollamış ama adamlar, tıpkı yukarıda anlattığım gibi, teslimattan önce telefon etmişler ve adres tarifi istemişler. Anlaşılan aynı terane devam ediyor.
  İşin şu anki komikliği ise az önce beni ciceksepeti.com’dan aramaları. Kalite çalışmaları içindi galiba, kayıtlarında 3 yıldır herhangi bir siparişim olmadığı görülüyormuş, falan filan… Niye diye sordular…
  Kendi yaşadıklarımı, ve bir arkadaşımın daha yeni benzer bir olayla karşılaştığını anlattım. Telefondaki görevli bunları not ediyordu ama 3 yılda bu yönde bir gelişme olmadıysa… Başka sözüm yok hakim bey…
  Haa, bir de telefondaki kişi “ne olursa ciceksepeti.com’u tekrar kullanırsınız?” diye sordu. “Böyle çalışmaya devam ediyorsanız zaten kullanmam” dedim. Sonra da ekledim; “Onun dışında güzel fiyatlara güzel çiçekler olmalı”.
  Hani olur ya, ilerde bir gün adamlar bu son sözümü slogan olarak kullanırlar. Kayıtlara geçsin dedim..

+ Yorum Bırakın