Profesyonel Makinayla Fotoğraf Çekmek Yasak!


Başlıktaki cümle nerede, ve nasıl kullanıldığında anlam kazanabilir? Biraz kafa yoralım. İçinde “Yasak” kavramı geçiyor. O halde eylemlerde bir sıkıntı olsa gerek. Peki eylem ne? Fotoğraf çekmek! Ama detayı var; neyle fotoğraf çekmek? Profesyonel makinayla! O halde amatör makinayla çekilebilir. Peki ikisinin arasındaki fark nedir? Niye biri yasak da diğeri yasak değil?

Yukarıdaki sıkıcı soru ve cevaplara devam edesim var. Çünkü böyle bir cümle ile canımı sıktılar. Üzerinden biraz zaman geçti de şimdi rahatım. Ama o günlerde düşündükçe canım çok sıkılıyordu. Aslında basit, ve artık sık sık başıma gelen bir durum.

Ağustos başında işyerinden bir arkadaşımın düğününe davetliydim. Giderken yanımda fotoğraf makinamı da götürdüm. Yerimiz zaten fotoğraf çekmek için kötüydü. Artı, davetliyim ben, öyle koştura koştura fotoğraf peşinde değilim, diğer davetliler gibi gecenin havasına girmişim. Ama düğün pastası kesilirken bir iki fotoğraf çekmek istedim. İşte daha ikinci fotoğrafı çekmeden elinde “profesyonel” makinasıyla fotoğrafçı bozuntusu geldi ve yukarıdaki cümleyi söyledi.

Pek de nazik değildi söylerken. “Nasıl yani?” diye, sorana yakışacak, basit, hafif şaşkın ve biraz aptalca bir tepki verdim. “Yetkililer kızıyor bize, çekmeyin!” dedi. “Niye size kızıyorlar? Sen o yetkilileri bana yolla, bana kızsınlar” diye, başkasına attığı uyduruk suçu dağıtmaya çalışsam da oralı olmadı. “Yok beyefendi, kızıyorlar, çekmeyin lütfen!”. Karşılıklı böyle bir iki cümle daha kurunca uzatmadım, ya da uzatamadım, diretemedim, çektiğim iki üç fotoğrafla yerime geri döndüm.

Boş bakkalız ya, yerime dönünce yukarıdaki soruların devamında birşeyleri tartmaya devam ettim. “Nasıl bir iştir bu yaa?” diyorum içimden. Adamlar böyle gecelerde fotoğraf başına 8-10 TL para alıyorlar. Maliyeti 1 TL değil! Felaket bir fark var! Bir de düğün işinin başında para alınıyor. Zaten bu kadar para genelde yapılan işe değmiyor. Bir de üstüne gelmişler makinam profesyonel diye fotoğraf çekmeme izin vermiyorlar.

Şunu da düşünüyorum, büyük ihtimalle fotoğrafçılar da düğün mekanına bir ödeme yapıyorlardır, ya da fotoğraf başına pay veriyorlardır. Ama gene de haksızlık bu, doğru bir düzen değil. Yaşadığımız dijital devirde, cep telefonları bile işe yarar fotoğraflar çekerken, kimse kısıtlanmamalı! Hem kısıtlıyorsun hem de fahiş fiyatla satıyorsun! İşte düğün sektörünün geldiği nokta. Evlenen çiftimizden ne kadar para koparabilirsen kardır!

Öbür yandan bence fotoğrafçının çekeceği pozlarla davetlilerin kendi makinaları ile çekebilecekleri kesinlikle bir olamaz! Samimi bir an yakalanmıştır, çeken kişiye özel poz verilmiştir. Kareyi farklı ve güzel kılacak bir çok olası durum varken sadece fotoğrafçıya bağlı kalmak, hele bir de fahiş fiyatla kopyalar almak, bence o gecenin anılarına haksızlık. (Tabi bu konuda iyi iş yapar yerler de var. Geceye dışardan makinanın alınmadığı ve fotoğrafların 3 TL gibi uygun fiyata satıldığı düğün de gördüm. Böyle yerlere sözüm yok, alkışlıyoruz, güzel fotoğrafları almaya tereddüt etmiyoruz.)

İşte bu noktada, birşeyler tartıp, seçenekleri gözden geçirirken, aklıma bir fikir geldi.

Fotoğrafçıların olayı para kazanmak değil mi? (kimin değil ki? Ama hakkıyla olmalı) Tek gelirleri fotoğraf satmak. Bunun fiyatını ucuzlatabilmek için fotoğrafçılara ek gelir getirecek başka ürünler gerekir. Peki böyle bir gecede bu ne olabilir?

Herkesin artık dijital fotoğraf makinası var, herkes çekiyor, ben de çekiyorum. Ama bunları bastırmayıp genelde bilgisayarda tutuyoruz, internetten paylaşıyoruz, eposta ile yolluyoruz. Peki ya düğün gecesi hemen orada bastırma imkanımız olsa? Hem de uygun fiyata. Yıllardır görüşmediğimiz, düğünde bir araya geldiğimiz Zafer Abi’ye, birlikte çekildiğimiz fotoğrafı hemen verebiliriz. Güzel olmaz mı?

Fikrim bu işte; Düğün gecelerinde davetlilerin çektikleri fotoğrafları bastırmaya yarayacak bir kiosk. Her türlü karta uygun bir okuyucu, dokunmatik bir ekran ve kaliteli bir fotoğraf yazıcı bu iş için yeterli. Davetli, kartını makinadan çıkarıp okuyucuya takacak, ekrana hemen fotoğraflar gelecek. İstediği fotoğrafları kolayca seçecek ve hemen bastıracak. Tabi hemen kredi kartı ile ödemeyi de yapacak. Geliri de mekana ya da fotoğrafçıya gidecek. Bu sayede fotoğrafçı kendi çektiği fotoğrafları da daha ucuza satabilecek. Herkes kazanmış olabilecek.

Anahtar nokta, bir, davetlinin böyle bir imkandan haberdar olması. İki, buna heves etmesi! En zor nokta bu ikincisi işte. Düğünde davetliler eğlenirken ne diye fotoğraf bastırmayı düşünecekler?

Bence olmayacak birşey değil ama nasıl olacağına henüz yeterli cevabım yok. Böyle bir düzenek var mı diye internette de hiç araştıramadım, vaktim olduğunda incelerim. Ama eğer yoksa, kim bilir, bakarsınız bunu işe çevirmişim. Belki sadece teknik bir olasılık, insanlara uyar bir şey değil, anlamı yok. Şimdilik sadece bir düşünce, bir hayal.

Hayal olsun olmasın, böyle bir kiosk güzel olmaz mıydı?

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin