Mantıklı Bir Fıkra ve Şaka Gibi Bir Ülke


Bizim Temel işçi olarak Almanya’ya gider. Bir apartman kapıcısı olarak çalışmaya başlar. Apartmandaki filozofla tanışır. Ne iş yaptığını sorar, adam “filozofum” cevabını verir. Temel anlamaz, “o ne iştir?” der. Adam “anlatırım ama anlamazsın” der, gider. Temel buna bozulur ama merak eder, her karşılaşmalarında işini tekrar sorar. Adam de sürekli “anlatırım ama anlamazsın” diye geçiştirir.

Gel zaman git zaman, Temel biraz üsteleyince profesör dayanamaz ve “tamam” der, “ne iş yaptığımı anlatacam”.

“Bak şimdi” der, “senin evinde akvaryumun var mı?” “vardır”. “Hmm o halde sen balıkları seviyorsun”, “evet severim”. “O halde sen hayvanları da seviyorsun”, “hee, severim”. “Sen o halde doğayı da seviyorsun”, “Doğru ya, severim”. Profesör devam eder; “O halde sen hayatı, yaşamı, bu güzellikleriyle seviyorsun” der, Temel de “aa, evet, seviyorum” der. “Hmm, o halde sen iyi ve akıllı birisin” der. Temel de “öyle miyim?” diye sorar. Profesör açıklar; “Evet sen akıllısın. İşte benim işim de bu, senin akvaryumu sevmenden mantık yürüttüm ve bu sonuca vardım. Filozofun işi budur” der. Temel pek anlamaz ama hoşuna gitmiştir, “haaa” der, geçer.

Yıllar sonra Temel yurda geri döner. Yolda Dursun’a rastlar. Dursun “Vaay, Temel, nasılsın, naaptın Almanya’da?” der. Temel de “Filozof oldum” der. Dursun “O ne iştir, ne yapar?” diye sorar. Temel “Anlatırım ama anlamazsın” der. Dursun üsteler. Birkaç “anlatırım anlamazsın”dan sonra Temel “peki” der ve sormaya başlar;

“Dursun, senin evinde akvaryum var mı?”

“Hayır, yoook”

“Dursun o halde sen salaksın!”

Şu haberi okur okumaz aklıma bu fıkra geldi işte. Zira yasak kararı alan kaymakamlığın açıklaması hayli benzer. Diyorlar ki;

gece sahilde içki içiliyor -> peki

İçki içen ve sarhoş olan yurttaşlar bölgede ateş yakıyorlar -> buna da peki

Bu da bölge için güvenlik zaafı oluşturuyor -> demek öyle

Peki ya şimdi?

Gece 22:00’den sonra sahilde kimse yok -> hah, herşey çözüldü (mü?)

Fıkradaki gibi(!) cevap vermek istiyorum ama bunun muhattabı kim olabilir? Başka çözüm bulamayan kaymakamlık mı, içip eğlenmeyi öğretemeyen kültürümüz mü?

Şaka gibi bir ülkedeyiz işte…

+ Hiç yorum yok

Sizinkini ekleyin