Şrek 3 ve Amerika'nın Sosyal Yapısı


Şimdi insan başlığı görünce doğal olarak “bu ne be?!” diyecektir. Daha önce bir çok Amerikan filminde rastladığım, son olarak da Şrek 3‘te görünce “e yeter ama” dediğim bir nokta var Amerika’nın sosyal yapısıyla ilgili.
Konuya daha anlamlı bir giriş için kameralarımızı X-Men‘e çevirelim. Nedir konu? Evrimin sor aşamasında insanoğlu iyi (ya da kötü) yetiler kazanmıştır ve bu da toplumda mutant ve normal insan ayrımına neden olmuştur. Bir tarafta bizim gibi normal çoğunluk, öbür tarafta ise bir insandan daha üstün özelliklere sahip olabilen mutantlar. Ancak normal insanların korkusu, mutantların yetilerinden ötürü kendilerini değersiz, önemsiz ve hatta ucube gibi hissetmelerine neden olacak bir sosyal baskı dönüşmüştür. Hikayenin derinliklerinde farklı olmanın, sivrilmenin ya da sokak diliyle ortama giremeyenlerin yaşadığı sosyal baskı vardır.
Kameraları daha da yakına, Heroes dizisine çevirelim. Z-Men diyebileceğimiz bu seri X-Men’e benzemekle kalmayıp tamamen aynı temellere sahiptir. Tek fark, elde ettikleri güçle kendilerine değer katmaya çalışanların macerası anlatılır.
Peki Şrek 3? İzlemeyenler olabileceğinden buna değinmeyecem (pardon, yoksa X-Men’i de mi izlememiştiniz?). Ama misal Elizabethtown‘da da (Kristeeeeenn) buna değinilir. Kısacası Amerikan filmerinin çoğunda farklı olmanın, bir şekilde sivrilmenin sonucunda güven kaybetmiş kişilerin tekrar kendilerini bulma hikayesi vardır. Çok kesin bir cümle oldu ama bu benim görüşüm. Kimi zaman artı sayılabilecek özelliklerden ötürü dışlanma gösterilirken kimi zaman da bazı eksikliklerle gelen alay edilme, aşağılanma gösteriliyor.
Ooo, daha güzel bir kısa cümle buldum; Amerikan popüler filmerlinin temelinde, insanın sosyal yerini arayışının hikayesi var (evet, popüleri şimdi ekledim). Orçun, günaydın, bu zaten hayatın kendisi mi dediniz? Sinema da hayatı yansıtır mı dediniz? Kusura bakmayın, sinemaya kadarki kısmı zaten biliyorum. Keşke Ege Cansen gibi görebildiklerimi temiz bir dille anlatıp yazıyı özetleyen bir sözle bitirebilseydim.
Ama bir son sözüm var; Hiçbirşey yapamıyorsan bir gruba dahil ol, kendini mutlu hissedersin! İşte bence bütün mesele!!!

+ There are no comments

Add yours