Fatih Terim Rises


Uzun zamandır bir videoya bu kadar çok gülmemiştim. Defalarca izledim. Twitter’da facebook’ta paylaşırken, bir yandan gülmekten, yazmakta zorlandım.

Hızımı alamadım, yakın arkadaşlarıma maille de yolladım. Gülüp eğlenmelerini, geyik çevirmeyi bekliyordum. Ama tepkiler hiç de beklediğim gibi değildi.

Videonun komikliğine değinen olmadığı gibi kimi arkadaşım Terim’in meşhur İngilizce gayretiyle dalga geçildiğini düşünmüş. Bana Terim’i öven ve gülmeyi yeren, artı, Terim’in çabasını takdir eden, yani aslında bu videodan çok, yıllar önceki basın konferansı hakkında dönüşler oldu.

Halbuki…

Fatih Terim’in ingilizce çabası, izlemesi komik bir durum. Ama her komik duruma gülmek de aşağılamak demek değildir. Ben 8 ay İtalya’da kalıp hiç İtalyanca öğrenemeden döndüm. Fatih Terim’in 60 yaşında gösterdiği çabası ve özgüveni alkışı hak eder.

Bu video ise çok farklı bir boyutta benim için. The Dark Knight Rises‘da “pure evil” diye anılan Bane karakteri üstüne Terim’in İngilizcesi… @srht_sahin videoyu öyle oturtmuş ki; Terim “What can i do sometimes?” derken Bane de ellerini iki yana açıyor, cuk oturuyor. Terim “Now is the tabela” falan derken Bane eliyle ileriyi işaret ediyor, “one point more” derken de Bane’in eli uygun duruyor.

Yani bence videonun Terim’in İngilizcesi ile alakası yok! Olay Terim’in Bane kılığına sokulması. Ki geçenlerde Terim eline aldığı şişe ile yedek kulübesini hoplattı. Tam Bane’lik hareket…

(Ege Cansen gibi bitireyim)
Son söz: Bana neye güldüğünü söyle, sana kim olduğunu söyliyeyim.