Geçmiş olsun….


Hiç birşey yapamıyorsan bir gruba dahil ol, mutlu olursun!
Duyduğumdan bu yana aklımdan çıkmayan sözlerden biri bu. İnsan psikolojisine giren, içine sosyolojiyi ekleyen ve sonucunu anlatan öz bir söz.
Ucu spordaki fanatikliğe de varıyor, ırkçılığa da, hiç hoşuma gitmeyen “fikir taraftarlığına” da.
Hepsi ülkemizde mevcut. Kimisinin kolunu kessen akacak renk, mevcut üç dört çiftten biridir. Kendisinden başka her ırk, millet yılandır, kötüdür, bir tek kendi iyidir. Niye ve nasıl diye sormadan benimsediği firikerleri doğru, diğer fikirlerin hepsi yanlış ve bu fikir sahipleri de düşmandır.
Ama olacağı da budur. Doğru düzgün eğitim verilmemiş, yazmaktan okumaktan uzak bırakılmış, sanatın günah olduğu söylenmiş bir insan topluluğundan ne beklenir? Peki bu topluluğun dünyaya getirdiği masum yavrular? Onlar büyüyünce neler yaparlar, nasıl bir yol izlerler?  Ya bunların çocukları, devam eden nesilleri? Soruların cevabını görmek için bugün olanlara bakmak yeterli.
Atatürk’e bir kez daha büyük minnet duymak lazım. Latin harflerine geçilirken demişler ki “Gazetelerin yarısını Eski Türkçe, yarısını yeni harflerle yazalım. Bu sayede insanlar öğrendikçe latin harflerini okurlar ve zamanla geçiş sağlanmış olur”. “Hayır!” demiş, “Eski harfler bulunduğu sürece yeni alfabeyi kimse okumaz! Dolayısıyla yeni harflere de geçilemez!”
Atatürk o devrimleri yapmasa, “zamanla olur, gerçekleşir” dese, ne hale varırdık acaba?
Şu anda biz ne hale vardık ki!
Öyle bir haldeyiz ki duyduğumdan bu yana aklımdan çıkmayan sözlerden bir diğerini söylemeden edemiyorum;
İnsanların günahları çocuklarına yansır.
Geleceğin Türkiyesini mahvediyoruz!
38’den bu yana yapıldığı gibi.
Geçmiş olsun….

+ There are no comments

Add yours