THY – Tatlı Hava Yolları


Kobe vs Messi - En iyilerle uçun

Kobe vs Messi – En iyilerle uçun

THY’nin son reklamını izlemeyen yoktur. Birkaç yıldır devam ettikleri etkili sponsorluk ve reklam çalışmalarının sonuncusu. Basketbolun ve futbolun iki ünlüsü Kobe ve Messi’yi bir arada, hem de bir Türk markası altında görmek, tek kelimeyle harika. Bu girişiminden ötürü tüm alkışlar THY’ye.
Peki ne oluyor reklamda? Messi ile Kobe, uçakta ufak bir çocuğun ilgisini çekebilmek için basket ve futboldan başlayıp her türlü hünerlerini sergiliyorlar. Çocukçağız bir o yana bir bu yana gidip gelirken kazanan dondurma servisi ile THY oluyor.

Oyuncular zaten etkileyici, fikir de bence harika. Ama THY’yi kazandıran “dondurma”, açık söylüyorum, bana burada batıyor! Dondurma ne alaka yahu? Yepis yeni keşfedilmiş bir tatlı mı dondurma? Ya da çok özel bir Türk tatlısı mı ki THY ile özdeşleşşin falan? Ya da uçakta dondurma vermenin özel bir yanı mı var?
Bu hışımla THY’nin sitesine girip yemekleri bir araştırayım diyorum. Ama o da ne? THY dondurma işini “Çeşitli Türk ve Dünya mutfaklarının tatlılarından oluşan tatlı seçeneklerimiz arasında dondurma servisi de vardır.” diye bir de böbürlenerek anlatıyor. Herhalde uçaklarda soğutucu sorun oluyor, dondurma falan verilemiyor ve THY bunu başarmış ki böbürlenerek anlatıyor, diye düşünüyorum. Ama merak ediyorum, hadi bir google’layayım diye devam edince ne görüyorum; Airlines With Ice Cream! Millet fotoğraflarla havayollarındaki dondurma deneyimlerini anlatıyor. İlk mesajın tarihine bakıyorum, hani acaba yeni mi diye. Ama gözlerime inanamıyorum, forumdaki tartışma 2004 yılında başlıyor.
Olaya bak şimdi! Sen git sporun iki süper yıldızına parayı bas, prodüksiyonu süper bir reklam çek, ama sonunda geldiğin nokta, birçok havayolu firmasında 2004 yılından beri sunulan dondurma olsun e mi! Hem de dümdüz bi dondurma. Bari şöyle Mado’dan falan olsa…

Daha bitmedi; firma THY, Türk firması, ama dondurma bir Türk tatlısı da değil! O halde ne anlamı var?
Yani Sergen haklı valla, THY reklamı değil de sanki dondurma reklamı.
Halbu ki, reklamda dondurma yerine şöyle güzel bir baklava servis edecektin, off. Baklava bu ya, hem dondurmadan daha etkileyici, hem de halis muhlis Türk tatlısı (?!). Çok daha güzel olmaz mıydı?
Haa, baklavanın yanına dondurma koyup öyle servis yaparsan, oo, bak o zaman yıkılırdı.
Tamam, gaza geldim, baklava dedim. THY artık global bir oyuncu, dolayısıyla reklamda amaç Türk tatlısı göstermek olmayabilir. Bu doğru, ancak dondurma da çok hafif. Daha başka bir tatlı olamaz mıydı? Hmm, acaba “Çeşitli Türk ve Dünya mutfaklarının tatlılarından oluşan tatlı seçeneklerimiz arasında” dondurma dışında neler var? Bunu twitter’dan THY’ye sordum. Hızlı gelen cevapla beni bir form doldurmaya yönlendirdiler, ben de gittim oradan sorumu ilettim.

[tweet https://twitter.com/TK_HelpDesk/status/282052455490015234 align=’center’]

Bu blogu THY’den cevap gelmeden yazmayacaktım ancak birkaç gün bekledim ve henüz cevap yok. Cevap gelene kadar bununla idare etmece…

Güllüoğlu Dondurmalı Baklava