Protokolistan


Nedir bu? AKSA’nın geçenlerde Yalova fabrikasında çıkan yangının ardından gazetelere verdiği teşekkür ilanı. Görünce çok beğendim, içimden alkışladım. Sonra “hadi bir de okuyayım” dedim. Herşey gayet güzeldi ama ilanın sonuna gelince bir şey dank etti.

Yalova Valisi, Kocaeli Valisi, Yalova AKP Milletvekili, Yalova CHP Milletvekili, Garnizon Komutanı, Kıdemli Albay, Belediye Başkanı… Böyle başlayan uzunca bir liste var teşekkürde. Peki sonlara gelince listede kimler var? Kocaeli İtfaiyesi, Karamürsel İtfaiyesi, Yalova İtfaiyesi, Taşköprü İtfaiyesi, Bursa İtfaiyesi, Orhangazi İtfaiyesi ve en son Altınova İtfaiyesi.

Söndürme işinin esas kahramanları, canlarını ortaya koyan itfaiyeler teşekkürün en sonundalar! Bu ne ya?! Böyle haksızlık mı olur? Valiler, vekiller, komutanlar, hepsi bu yangın sırasında çok mühim işler başarmış olabilirler, teşekkürü hak ederler ama yangın bu, itfaiyecilerden önce teşekkür edilecek var mıdır?

Peki niye bu valiler, vekiller en üstte? Niye esas kahramanlar en altta?

Daha geçen hafta The Guardian diye bir film izledim. Zorlu bir eğitimden geçip, Amerika’da Sahil Güvenlik bünyesinde “yüzücü” olarak hayat kurtaran, kendilerini bu mesleğe adayan insanları anlatmışlar.

Elin adamı kendi yüzücüsü için film bile yaparken biz anca protokole uygun olarak teşekkür edebiliyoruz.

Aslında Türkiye değil de Protokolistan olmalı. Evet evet,  her vatandaşa da “protokol” denir. Devlet ekranı da Protokolbaşkanı, Baş Protokol, Protokol Kuvetleri Başkanı, Protokol Vekili falan diye değişir. En başından herkes “protokol” olacağından, ırk ya da sınıf sorunu da kalmaz, memleketime eşitlik gelir, tartışma biter.

protokolistan

Büyük protokoller öne, küçük protokoller arkaya.

Küçük insanlardan oluşuyor bu ülke. Küçük insanlardan ve büyük koltuklardan. Değer yargılarımız hiç gerçekçi değil. Hem de hiç.

+ There are no comments

Add yours