Regex Öğreniyorum


O da ne demek öyle?
Regex, yani kısaca Regular Expression ile metinler içinde uygun aramalar/işlemler yapabiliyorsunuz. Birçok program çeşitli farklılıklarla bunu kullanıyor. İşin aslı sözdizimini (syntax) öğrenip uygun kalıpları hazırlamakta. Peki neye yarar bu, ya da daha önemlisi ben ne için öğrenmeye çalışıyorum?
Çalıştığım şirkette internet yok! Sırf Türkiye’de değil, İtalya’daki merkezde de çoğu kişide yok. Özellikle yurtdışında iken Türkiye’de neler olup bitiyor, haliyle insan merak ediyor. Geçen yıl bu açığı kapatmak için her sabah 10 dk çeşitli gazetelerin web sitelerinde köşe yazarlarını ve çeşitli haberleri toplayıp maille işyerime yolluyor, sonra da işyerimden isteyen bütün arkadaşlara dağıtıyordum. Ancak Türkiye’ye dönünce bu 10dkyı ayıracak gücü bulamaz oldum. Sonrasında ise başka bir arkadaş sağolsun, bu işi bir nevi devraldı. Artık her gün gazeteleri o çıkarıyor, ama gene ben dağıtıyorum.
Yalnız bu 10dklar arka arkaya bakıldı mı büyük vakit çalıyor. Ben belki 9 ay aralıksız yaptım bu işi (tamam bir iki gün yapamadım, misal), Yaklaşık 30 hafta, haftada 5 günden 150 gün, günde 10dkdan 1500 dk, yani 25 saat!
Gel zaman git zaman bilgisayarla bunu hızlıca yapabileceğimi düşündüm. Sonuçta ben bunu belli bir düzene bağlı olarak yapıyorsam, bilgisayar da mutlaka yapabilmeli. Aslında bunu çok uzun zamandır düşünüyordum ancak araştıracak vaktim olmuyordu. İşte biraz bakınınca bunu Regex kullanarak yapılabileceğini buldum. Peki bu nasıl olacaktı?
Öncelikle çözüm web programlama ile olacak. Sırf benim ulaşabileceğim bir sayfa olacak ve ona tıkladım mı kod devreye girecek. Bu sayede işe giderken minibüste ya da otobüste cep telefonumda o linke ulaştım mı, tamam, iş başlamış ve bitmiş olacak.
O linkin arkasında ise şöyle bir yapı olacak; Kodlama ile ilk olarak mesela www.hurriyet.com.tr/yazarlar sayfası çekilecek, içinden o gün yazı yazmış yazarlar ortaya çıkarılacak. İşte bunu Regex yapacak. Hürriyet’in yazarlar sayfasında yazı linkleri belli bir kalıpta yer alıyor, o yüzden bu kısmen kolay. Sayfa, o günkü ilgili linkleri listeleyecek ve bu sefer sırayla o linkleri ziyaret edecek. Ve gene o sayfalardaki kalıbı inceleyip yazıyı yakalayacak, ve bu yazıyı veritabanına kaydedecek.
Dağıtım ise eposta ile olacak. Yazıları isteyenlerin adresleri ve hangi yazarı hangi sırada istedikleri veritabanında olacak. Yazarlar toplanınca bu sefer sayfa sırayla adreslere bunları yollayacak.
Bu iş yapılırken sayfanın çıtksı ise bir tür rapor olup, ekranda durumu bildirecek.
Biraz karışık mı anlattım? Olabilir.
Sonuçta her sabah tek bir tıklama ile yazarları dağıtabileceğime eminim. Internette Regex’le ilgili yeterince kaynak var. Şimdilik öğrenme safhasındayım. Eğer vakit ayırabilirsem, kısa zamanda elle tutulur sonuçlar alacağıma da eminim. Şimdilik tek sorun, işte bu vakti ayırkmak!
Öğrendiklerimi buradan da paylaşmaya çalışacağım. Bizi izlemeye devam edin…

+ There are no comments

Add yours