Maganda Şeridi


Gündem karışıkken benim anlatacaklarım var.
İki hafta önce cumartesi günü bir düğün için düştüm yollara. 4. Levent’ten Çorlu’ya uzanıyorum. Çevreyolundayım ama nerelerdeyim hatırlamıyorum. Trafik berbat, adım adım gidiyoruz. Bir şekilde en sağ şeride gelmişim, daha iyi akıyor gibi. İlk başlarda trafik polisi vardı. Sonra bir noktada polisler bitti ve bir İstanbul klasiği, emniyet şeridi kullanımı başladı.
Bir araba geçti, iki oldu, derken üç dört… Dayanamadım, sinirim çok bozuldu. Polis yok, kimi nereye şikayet edecez? Birşeyler yapmalı!
Baktım, bir araba geliyor hızla, ben de bi sağa kırdım direksiyonu, ani yavaşladı, sonra geri çekildim, adam da yoluna devam etti. Orayı ihlal eden kimse ben böyle yapınca “aa, ben yanlış yapıyorum, emniyet şeridinden çıkayım” demez tabi, saflık.

Beyler ayıp oluyor galiba, hafiften sola yanaşın!

“Beyler ayıp oluyor galiba, hafiften sola yanaşın!”

Bunun üzerine emniyet şeridini yarılayarak gitmeye karar verdim, hafif sağa geçtim. Tam da o sırada arkadan hızla siyah bir Fiat Doblo belirdi. Dibime geldi ve başladı korna çalmaya.
İlk başta aynadan bile bakmadım, oralı olmadım. Ama adam o kadar kornaya basıyor ki, hani sivil polis mi, yoksa acil durumda başka bir araç mı, diye baktım aynadan. Ne göreyim? Araba sinir krizine girmiş at hırsızı heriflerle dolu! Polis molis değil, acil bir durum da yok görünürde. Ama adamlar resmen sinir krizindeler, arabanın içinde kaynar su gibi fokurduyorlar.
Gene çok oralı olmadım ama adam öteliyor, arabama vurdu vuracak. Zorluyor da zorluyor, yavaş yavaş beni ötelemeyi başarıyor. En sonunda sağ tarafta biraz bir açılma oldu, tam geçebileceği gibi değil ama o araya girmeyi başardı. Yaklaştı ya, sesler geliyor, ne dediğini anlamasam da bağırıyor. Ben gene yol vermiyorum ama adam başardı, tam yanıma kadar geldi.
Ne düşünürsünüz bu durumda, adam artık basar gider. Yok, bu gitmedi, bu sefer tersine üstüme gelmeye başladı. Gelmekle kalmadı, camını açtı ve camdan arabama uzandı, benim sağ camımı yumruklamaya başladı! Yuh dedim, bunlar da ne? Biraz ilerleyip önüme falan kırmaya çalıştı ama başaramadı.
Aklıma trafikten maganda haberleri geldi. Bir tanesinde öndeki arabadan çöp atıyorlardı, arkadaki de, yanılmıyorsam öğretim görevlisi, uyarıyordu. Sonrasında çıkan kavgada magandalar adamın parmağını koparıyorlardı (haberi çok aradım ama bulamadım).
Yuh dedim! Bu haberler penguen değil gerçekmiş! Vay anasına sayın seyirciler!

Maganda "giremez" tanımaz!

Maganda “girilmez” tanımaz!

Olay devam ediyor bu esnada. Ama adamlar deneseler de bir türlü geçemediler önüme, ben de solda bir boşluk buldum, sol şeride geçtim, adamlar da kendilerine “tahsis edilmiş” emniyet şeridinden yollarına devam ettiler.
3-5 dk kadar trafik ağır ağır ilerlerken bir yandan da şok yaşıyordum! Nasıl bir ülkede yaşar olmuşuz! Bu ülkede herkes sorunlu demiştim ama bu adamlar bambaşka bir boyutta! (3. sayfa haberlerine şaşırmamalı!)
O anda, belki kendimi de hatalı gördüğümden olacak, aracın plakasını falan da alsam polise gitmedim (plakayı geçelim, camımdaki parmak izleri bile yeterli olurdu). Ama birşeyler yapmalı dedim! Peki ne yapabilirdim?
Dijital çağın bir ferdi olarak hemen internetten birşeyler düşündüm. Aklıma fotoğraf çekip twitter’dan şikayet etme geldi. Bir ara dillerdeydi, ama sanki uygulama artık yok gibi. Son durumu @ibbbeyazmasa‘ya da sordum, beni Emniyet Müdürlüğü’nün sayfasına yönlendirdiler.

[tweet https://twitter.com/ibbbeyazmasa/status/351425019890515968 align=’center’]

Orayı daha fazla deşemedim. Zira EDS var ama çoktan yol süsü oldular.

TV üstündeki dantel kadar değeri olsa...

TV üstündeki dantel kadar değeri olsa…

Sonuçta elde var sıfır.
Peki madem ortada bununla ilgili elle tutulur bir çalışma yok, ben bir şeyler yapabilir miyim? (kimi faydalı, kimi beyhude internette birşeyler denemişliğim var). Baktım, böyle bir sorunumuz varken magandaseridi.com boşta! Dedim adres tamam, fikrim geldi!
Şimdi magandaseridi.com‘da birşeyler yapmayı planlıyorum. Etkin birşey yapabilir miyim bilmiyorum. Ama aklıma birşeyler geldi, denemeden olmaz! Tabi artık herşey fikirden öte, vakit ve nakit meselesi. O yüzden her türlü desteğe açığım;)
Duyurulur…