Bir Haftasonu Kaçamağı: Belgrad


Yaz ortasından bu yana Belgrad’a gitmek aklımdaydı. Hem kısmen yakın olduğundan, hem de vize gerekmediğinden, gözümde iyi bir haftasonu kaçamağıydı. Ve sonunda bu kaçamağı geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirebildim. Hem de tek başıma! Peki nasıl gittim, n’aptım, nasıldı, sıra geldi onu anlatmaya.
Belgrad’a Air Serbia da uçuyor, Pegasus da THY de ama THY’nin saatleri çok iyi. Sabah 7:50 kalkış, oranın saatiyle 8:30 varış; akşamları da 20:20 kalkış, 23:00 varış. Cuma sabah gidiş – pazar gece dönüşü ile 3 gün doya doya gezilebilir. Bu yüzden THY’yi tercih ettim. Erken alındığında bilet fiyatları 400 TL civarında oluyor.
Tek gittiğimden, ve ekonomik olacağından hostel nasıl olur dedim. Meğer iyi olurmuş, Belgrad hostel cenneti olma yolunda ilerliyormuş. Hostellerin çok yataklı odaları dışında özel tek/çift kişilik odaları otel konforu sunmasa da “sabah çıkarım – gece gelirim” modundakiler için hayli hayli yeter seviyede. Bir iki arama sonucu, Chillton 2‘yi buldum, Yeri harikaydı, şehrin adeta merkezinde. Gecelik 25€ €’ya tek kişilik odada ayarladım.
Ulaşım ve yer tamam. Şehri öğrenelim biraz da. “Belgrad gezi” diye Google’landığında birçok sonuç çıkıyor. Ben de buralardan birçok not çıkardım. Ev ödevimi yaptım, tamam da, insan tek başına bir şehri nasıl gezebilir?
Hani dedim, belki instagram grupları vardır, ya da öğrenciler, acaba onlarla takılabilir miyim? Google’larken Belgrade Alternative Guide‘ı buldum. Tam aradığım şey; Alternatif bir Belgrad turu. Ücreti 12€ € olan farklı turları var. Cuma günü için şehir merkezi, cumartesi için de Sırp içeceği Rakija turları için irtibata geçtim. İki tur için de henüz benden başka kimse yoktu ama farketmiyordu, gene de tur düzenlenebiliyordu.
Hostel 25€ € x2, turlar 12 € €x2. Ücretler Avro ama esas para birimi Sırp Dinarı. TL’nin yaklaşık 40’ta biri denebilir. 1 Avro da yaklaşık 120 DIN oluyor.
Artık herşey tamam; ulaşım, yer, plan&program. Ve yorucu olduğu kadar da uykusuz bir haftanın ardından o gün geldi çattı.
Cuma sabahı uçağa binerken şans eseri üniversiteden belki 10 yıldır görmediğim bir arkadaşımla karşılaştım. Meğer 4 yıl Belgrad’da çalışmış, şehri, dili falan biliyor. İnişte buluşmak üzere anlaştık.
Türkiye’de pek Sırp Dinarı bulamadım (var mı bilmiyorum). O yüzden uçaktan inince ilk iş havalimanındaki turist köşesinden Avro bozdurmak oldu. 1 Avro = 117 DIN idi. (Şehir içindeki döviz bürolarında 119-120 DIN olabiliyor.)
Turistler kazıklanmasın diye havalimanı taksilerine fiks bir fiyat ayarlamışlar; 1800 DIN. Havalimanından alınan bu biletle taksiyle Belgrad’daki istenen yere gidilebiliyor. Taksici zarar görmesin diye bu ücret en uzağa göre ayarlanmış. Şehir merkezine aşağı yukarı 1200 DIN’e gidilebilirmiş. Biz de arkadaşımla kendi taksimizi tuttuk. Türk zihniyeti orada da geçerli, bulduğumuz taksi, aracını havalimanı çıkışına parketmiş ki giriş çıkış ücreti vermesin. Araç için azıcık yürüdük, zaten küçük bir havalimanı. Şehre de yakın, yaklaşık 20-25 dk sonra hosteldeydim. Saat daha 10 değildi.
Şehir turu 12:00’deydi, daha vakit vardı. Ancak yoğun haftanın meyvesi olarak yorgundum. Kısa bir dinlenmenin ardından hemen yakındaki (hostel hakkaten çok yakındı) Republic Meydanı‘nda buluşmak üzere hostelden ayrıldım. Geçen sürede başka katılan olmamıştı. Jelena eşliğinde bir nevi kişiye özel turum başlamıştı.
Tur boyunca, ve tüm gezimde, eski iPhone’umdaki Geotag Photos uygulamasını kullanarak DSLR makinemle çektiğim tüm fotoğrafları coğrafi olarak etiketlemeyi başardım. Bir tek son gün GPS sinyallerinde anlamsız bir sapma oldu, onun dışında böyle GPS+DSLR kullanmak bir harika (ayrı bir yazı konusu).
Cuma gününün devamını çektiğim fotoğraflarla anlatsam daha iyi olur.
[easy2mapimg id=20] İlk günüm toplam 18 km’lik yürüyüşle geçti. Yoğun bir hafta üzerine bu 18 km ile iyice yorulan ben, cumartesiye biraz geç başladım denebilir. Kahvaltı için Knez Mihailova üzerinde dikkatimi çekmiş olan Via Del Gusto‘ya uğradım. Biz Türklerin uğrak noktasıymış meğer, foursquare‘de çoğu kahvaltı için olan Türkçe birçok tavsiye var.
Kahvaltının sonrasında, benim gibi bir mühendis için bir tür hac sayılacak Nikola Tesla Müzesi vardı. Hikayeye gene fotoğraflarla devam edilebilir.
[easy2mapimg id=21] Cumartesi akşam için rakija tadımı planım vardı. Ancak gün içinde rehberim bana alternatif bir planla geldi. Bir tramla şehri gezecek bir partiye davet ediyordu. Saat 19:00’da bir yerde olacaktım. Öncesinde akşam yemeği için gene Skadarlija’ya gittim. Bu sefer Tri šešira‘yı denedim. Šešir moj’dan daha güzel buldum. (Ufak bir detay; cuma akşamları Šešir moj’da kızarmış patates bulunmuyor!)
Parti için 19’da olmam gereken bir yer vardı. Ancak öncesinde 15 km’nin ardından uğradığım hostelde yorgunluktan gene uyuya kalınca kaçırdım. Eposta ile iletişime geçtim ve gecenin devamında gidilecek mekan için sözleştim. Belgrad gece hayatı başlıyordu.
Aslında Belgrad gece hayatı hiç bitmiyor, 7 gece ayrı ayrı birçok mekan açık. Avrupanın en renkli gece hayatının Belgrad’da olduğunu söyleyen çok. Farklı farklı mekanlar var. Nehir üstünde kurulmuş olan tekne club’lar da çok. Gideceğiniz yeri seçmek için Foursquare yardımcı olabileceği gibi belgradeatnight.com da rehber olabilir. Ya da sabahın 5’ine kadar farklı farklı mekanları deneyebilirsiniz.
Böyle bir cumartesi gecesinin ardından pazar da tabi geç başlıyor. Chillton 2 bu konuda rahattı, benden sonra odamı alan olmadığından geç çıkış yapabildim. 12 civarı çıkınca aklımda Türklerin hiç ele geçiremediği Zemun‘a gitmek vardı. Uygun bir otobüs olabilirdi ama canım köprülerden geçmek, dere kenarından yürümek istiyordu. Hikayenin devamı gene fotoğraflarda.
[easy2mapimg id=22] Uçağım akşam olduğu için rahattım ancak vakit gene de azalıyordu. Bu noktadan sonra bilet alıp otobüse bindim, yürüme de bir yere kadar. Şehir merkezine geldiğimde anca hızlı bir yemeklik vakit vardı. Cuma günü tur esnasında Jelena şehirdeki en güzel Cevapi için bana Walter‘ı tavsiye etmişti. Neyse ki çantamı bıraktığım hostelime yakın sayılırdı. Hızla gittim. İyi ki de gitmiştim. Hakikaten kebap güzeldi. Amaç sade bir yemek ise adres Skadarlija yerine kesin burası olur.
Belgrad’a bu hızlı ama güzel akşam yemeğiyle veda ediyordum.
Not: Tüm fotoğraflara Picasa Albümümden erişilebilir.