Teknolojik Sorunlarımın geçmişi


Herşey ilkokulda başladı. Kaçıncı sınıftayım hatırlamıyorum, eve gelen videoyu ben kurunca ev halkı pek bi mesut olmuştu. Aslında “herşey” başladığı gibi bitti.
Üniversitenin ilk yılında ilk PCmi aldıktan bir süre sonra güzel şık bi A4 mouse aldım. Ama çok kısa bir süre sonra şöyle bir sorunla karşılaştım. Bilgisayar açılıyor, ancak 2 dk sonra mouse hareketleri kitleniyordu. İlginç bir şey, Safe Mode ile açınca bu sorun yaşanmıyordu ama. Ben de mouse bozuldu diye gittim, o beğendiğim mouseun yenisinden aldım bu sefer. Ama bir süre sonra gene aynı sorunu yaşadım. Böyle 3 mouse aldım ve hep içimden “nedir bu bilgisayarımdaki sorun” diye kıvrandım durdum. Sorunun aldığım mouselarda değil de bilgisayarımda olduğundan şüphe ediyordum. Sonrasında o mouseları arkadaşımda deneyince gördüm kü o mouseların hepsi bozuk! 1 yıl içerisinde aldığım bütün mouselarda aynı sorun!
Ağzımdan “Yuh be!” lafı çıktı ama, hep aynı mousedan aldığımdan kendime mi yoksa piyaya sürekli bozuk mouse süren A4’e mi bilmiyorum.
Yıllar boyunca bu gibi sorunlar eksik olmadı. Ses kartım tanınmadı bir süre. Sonraki bilgisayarda elektrik sorunundan işlemci ve ramler dışında herşey gitti. Sürekli bir rahatsızlığım vardı bilgisayarda. Geçen yıl içinde ADSL yüzünden kahroldum! Ankara yetkilileri bendeki duruma bir türlü anlam veremediler.
Son olarak harddiskimden garip bir ses çıkıyor. E hadi, cebim uygunken değiştireyim diye geçen hafta netten Seagate marka yeni bir SATA disk aldım. Aleti taktım çok güzel ama 1 saat sonra bozuldu. Harddisk bi süre sonra takılıp “tııırt, tart, tıırt tart” diye ses çıkarır oldu. “Sorun bende mi, yanlış birşey mi yaptım?” diye aradım taradım, bir şey bulamadım. Teknik servisi aradım, dediklerini yaptım, gene düzelmedi. En sonunda bir başka “yuh be!” lafı ile harddiski aldığım gibi kargoya götürüp iade ettim! Ücreti geri vermeyecekler (büyük olasılıkla), yerine yapacağım alışveriş de kesinlikle bir teknoloji aygıtı olmayacak (yoksa yerine bi divx player mı alsam arşivim için?). (Yok yok sakın alma Orçun, yeter). (Yok ya, bu son)(Görecez)…
İnternette 2 işim var, 2 site yapıyorum. Bu siteler bitsin, bilgisayarla ilgili hiç bir iş yapmıyacam! Güzel bi format atıp sadece oyun kuracam, office gibi gerekliler dışında hiç bi program kurmayacam. Yeter yaa!

+ There are no comments

Add yours