Basit Bir Yer


Sinema biletinizde üstünde bir harf ve sayıdan oluşan yeriniz yazar. Daha girmeden anlaması kolaydır. Çoğunlukla harf sırayı, sayı da koltuğu işaret eder. Uçakta da bu böyledir, sadece harfle sayı yer değiştirmiştir. Konserler, gösteriler, toplantılar, kısaca böyle toplu hareketlerde, yerleşimin yapısına uygun bir numaralandırma kullanılır. Harf ve sayılar birer boyutu ifade eder ve bunları kullanarak yerinizi bulmak da, benzer bir koordinat sistemindeki noktayı bulmak gibi kolaydır, pratiktir.
Peki ya her yıl taşığıdı bilmem kaç milyon yolcusuyla dünyanın en büyük deniz taşımacılığı yaptığını söyleyen İDO’nun, Yenikapı-Yalova seferlerinde bu yerleşim nasıl olmaktadır?
İDO biletinde iki bilgi yer alıyor; salon ve koltuk numarası. Salon seçeneği 1 ve 2 olduğundan kulağa basit gelse de bence pratik değil, nedenine sonra değineceğim. Esas sorun üç haneli koltuk numarasında.
400 küsura kadar çıkabilen numaranız ile yerinizi pratik bir şekilde bulmanız pek kolay değil. Duvarlarda şu numaralar arası orada, bu numaralar arası ise şurada gibi tabelalar var ama yeterince yönlendirici değil. Çünkü sadece belli bir koltuk aralığı gösteriliyor. Yani, eğer koltuk numaranız o arada ise tamam ama değilse nereye gideceğinizi bilemiyorsunuz. Daha kötüsü, baktınız numaranız o aralıkta değil, bir sonraki tabelayı buldunuz. Ama burada da numaranız tutacak diye bir garanti yok. Böyle olunca da bir iki denemenin ardından kolaylıkla “kayboldum” psikolojisine girip yerinizi bulamadan salonda dolanmaya başlayabilirsiniz.
Ki zaten böyle oluyor. Feribota binerken salon girişinde sürekli bir yığılma, ara koridorlarda da sürekli giden gelenler oluyor. Millet birbirine yer soruyor, görevliler yardımcı olmaya çalışıyor. Yolculardaki rahatsızlığı sezmek güç değil.
Şimdi bir adım geri giderek bir detayı da açıklıyayım. Internetten bilet alırken salonlar gösteriliyor ve koltuğunuzu seçebiliyorsunuz. Bu bir yere kadar kolay ve yardımcı ama bence gene zor. Çünkü salonlarda masalı çok koltuk var ve siteden seçtiğiniz yeri ilk bakışta anlamanız kolay olmuyor, insanın kafası karışabiliyor.
Aslında bütün bu anlatımımı gereksiz kılacak şey yerleşim planının kendisi olabilir. Aşağıda İDO’nun internetten bilet satarken sunduğu yerleşim planını görebilirsiniz. Sitede fareyi koltukların üzerinde gezdirdiğinizde koltuk numarası beliriyor. Ben ekran görüntülerini birleştirerek farklı birkaç koltuğu göstermek istedim.

Görüleceği üzere numaralandırmayı dümdüz bir sırayla yapmış gibiler. 358 sağ ortada, 379 ortada aşağıda, 396 ortada yukarda ve 429 solda ortada. Hadi tahmin edin bakalım, 296 nerde? Bu kadar bakıp düşündükten sonra salona gitseniz elbet daha rahat bulursunuz. Ama bileti alırken bu kadar düşünmüyoruz ki.
Arada eklemeliyim, Yalova-Yenikapı arasında eskinden sadece “Hızlı Feribot” diye anılan, yolcu kabini tamamen kapalı, seyir sırasında araçta kalınamayan, taa Avustralya’dan gelen özel feribotlar kullanılırdı. Ne zaman olmuş bilmiyorum ama bu hatta, Pendik-Yalova arasındaki vapurlarla aynı modelden konmuş. Yerleşim sorunu, bu tipteki vapurlarda oluyor. En azından öyle hatırlıyorum, zira diğer hızlı feribotlarda yerler gene harf ve sayıyla sıralanmıştı, yerinizi bulmak kolaydı. Bilmiyorum değiştirdiler mi. Öbür yandan bu yeni feribotlarda cep telefonu kullanmak da yasak. Yasak hız kesmiyor, eskiden serbest olan Pendik-Yalova arasında da artık telefon kullanımı yasak. Niye böyle bir karar alındı merak ediyorum.
Bir de, bu yeni feribotlar daha yavaş. Eskiden yolculuk 1 saat sürerken şimdi bu süre 1 saat 20 dk’yı buluyor.
Yukarıda değindiğim şu salon 1-2 zorluğuna da geleyim. Bunun detay olacağının farkındayım, koltuk numarası sorunuyla bir değil.
Bu feribotlarda gidişe göre salonların biri önde diğeri arkada kalabiliyor. Bileti internetten alırken hangi salon ne tarafta kalacak belli olmuyor. Hani Salon 1, birinci salondur, öndedir deseniz de istikamete göre arkada kalabiliyor. Dolayısıyla yukarı çıkıp tabelalara bakmadan doğru salonunuzun hangisi olduğunu öğrenemiyorsunuz. Bunun yerine Ön Arka Salon gibi bir ayrım konabilir mi, onu düşünüyorum. Tamam, kabul ediyorum, Salon 1-2 olması bir eksiklik değil ama daha iyi yapılabilecek bir iş! İDO kurumsal olarak o kadar kaliteye önem veriyorsa, bence daha pratik bir çözüm sunmalı.
Yerleşim planı dışında farklı bir nokta daha var. Yolcuların izlemesi için büyük LCD Tvler konmuş. Eskiden bunlarda 24 kanalından haber sunuluyordu. Kanal değişmemiş, gene 24 var ancak sunum tarzı değişmiş. Alışveriş merkezlerindeki gibi, başlık, metin ve bir fotoğraftan oluşan sunumlarla 24’ün hazırladığı haberler gösteriliyor.
Gösteriliyor ama sunumlar hatalı! Hem de iki kere. Öncelikle, en büyük hata, güncel değiller! 11-12 Ağustos’ta ben gidip gelirken “Perşembe günü Putin Ankara’ya geliyor”, “TFF Süper kupa’yı Beşiktaş’ı 1-0 yenen Fenerbahçe kazandı” gibi, bir önceki haftanın haberleri gösterliyordu.
Bununla da bitmiyor, çoğu haberde sunulan fotoğraf ile aktarılan haber alakasız! Yukarıda Formula 1 diyor, altta Ferrari diye başlık var, ancak sağda GS logosu! Rusya ve Gürcistan ile ilgili bir haberde, fotoğrafta elektrikli tramvaylar görünüyor.
Bir çok slayt böyle hatalıydı. Dayanamayıp bir görevliye haberlerden kimin sorumlu olduğunu sordum. Görevli de tabi durumun farkında, soruma cevap vermeden olayı anlatmaya başladı. Meğer TV yayınının sesi kimi yolcuyu rahatsız etmiş, şikayetler gelmiş. Yayının durdurulması istenmiş ama 24 kanalıyla da bir yıllık anlaşmaları olduğundan düz yayın yerine 24’ün hazırladığı sunumlara geçilmiş. Güncel olmadıklarını söyleyince görevli gene açıkladı, meğer bu sunumlar geçen hafta gönderilmiş, yenisi yokmuş. (Yuh, afedersiniz!)
Fotoğrafa değindiğimde ise bir cevap alamadım, muhtemelen kimse farketmemiş, ya da iletmemiş. Öyle kalmış.
Peki hiç mi doğru birşey yoktu ekranda? Vardı! Sadece gün ve saat doğruydu, o kadar.
Bu kadar yanlış bir arada olunca sormadan edemiyorum. Diğer alışveriş merkezleri yapabiliyor da İDO niye güncel haber sunamıyor (zaten haberin tanımı güncel olmayı zorunlu kılıyor)! Şahsen benim aklıma ilk gelen soru 24’ün haber sunumlarını vaktinde hazırlayıp hazırlayamadığı.
Ya da feribotta internet yok mu? Böyle bir servisi 24, internet üzerinden sunamaz mı? Bu sayede son dakika haberleri de dahil güncel olarak haberler gösterilebilir.
Şu kapıyı da açık bırakayım, belki bu değişiklik yeni yapıldı ve bazı şeyler deneniyor olabilir. Ama böyle deneme mi olur? İnsalar yolculuk esnasında izlesinler diye konan, anlamı güncelliğiyle paralel olan, ve esas zorluğu belki teknik detayları olan bir mecra için, böyle bir deneme yapılabilir mi?
Neyi denediklerini merak ediyorum. Yolcuların ne kadar dikkatli olup olmadığını mı?
Herhangi bir deneme yapıldığını sanmıyorum, zaten deneme yapılsa, görevli bilirdi, sordum mu söylerdi.
Geçen 2-3 günde dört kere İDO ile gidip gelmek, biriken o kadar şey varken bana bu kadar yazdırttı ya, teşekkürler İDO…