Roaccutane'da Yolun Yarısı


7 ay oldu Roaccutane kullanmaya başlayalı. Geçen cuma da doktorum Prof. Dr. Server Serdaroğlu’na kontrole gittim.
Bir önceki kontrole göre değişen birşey yok, cildim aynı seviyede iyi. Tek tük sivilceler çıktı ama bunda pek özel bir artış olmadı. Bu esnada tatile de gittim, güneşe de çıktım. Bu tedavide güneş yorucu olabilse de sedefim için güneş çok gerekli. Hatta aslında şart benim için. Ama Roaccutane yüzünden güneşe çok çıkmadığım gibi sürekli güneş kremi kullandım. O yüzden şimdilik sedefim biraz azalsa da etkinliğini koruyor.
Görünür sonuçların dışında görünmez değerler de yerinde. Kan tahlilim de öncekilere göre daha iyi. Toplam kolesterolüm 235’den 216’lara indi. Bundan tabi dozun 20mg’a inmesi de etkili. Ama başlarken bile 236 idi. Sonuçta azalma var, bu iyi. Kolesterol dışında Trigliserid ve ALT, AST sonuçlarım da normal sınırlarda, bir sıkıntı yok.
Başka bir yan etki de henüz çıkmadı, bir sorun olmadı. Akla ilk gelecek olan depresyonun yakınında değilim. Oysa sıkıntılarım mevcut. Geçmişte daha az sıkıntıyla hayata nasıl baktığımı düşününce, ilacın depresyona sebep olduğu söylentilerine yalan diyesim geliyor.
Herşey iyi görünse de bunlar yeterli değil, yani tedavinin kalıcı olarak tamamlanması için. Kilomdan ötürü toplamda almam gereken toplam bir doz varmış. 88 kilodayım (başlarken 84’tüm, bu artış da ayrı bir konu), 80 kilo grubuna göre, yanlış hatırlamıyorsam toplam 9600 mg civarında alınması gerekiyormuş. Doktorum bunu benim için 9000 üstü yeterli diye açıkladı. Aldığım dozları tam hatırlamıyorum ama, kabaca hesaplarsak 50×30+40×60+30×60+20×60= 6900 mg yapıyor. Geri kalan kısım için ilk üç ay 20 mg (20×90=1800 mg) ve sonraki üç ay da 10 mg (10×90=900 mg) alınacak. Yani daha 6 ay tedaviye devam. Bu, bir yılı geçecek demek oluyor. Yolun yarısındayız da denebilir.
İtiraf etmeliyim ki kulağa biraz yorucu geliyor. Ama kalıcı sonuç elde etmek için gerekli. Şu anda ilacı bırakırsak, cildim belirsiz bir süre düzgün kalırmış. Ancak bir noktadan sonra, eski hali kadar olmsa da sivilceler geri gelebilirmiş. Tedavinin amacı kalıcı çözüm, o yüzden sonuna kadar gitmek gerekiyor.
O halde geriye biri 3 ay diğeri de 6 ay sonra yazılacak 2 blog yazısı kaldı.
Umarım daha fazla olmaz…
Not: Bu başlıktaki diğer yazılar;
Roaccutane’a başladım
Roaccutane’lı İlk Ay
Roaccutane’da 4. Ay Geride Kaldı
Roaccutane’da son viraj mı?

+ There are no comments

Add yours