İstanbul Taksileri


Şu İstanbul taksilerinden çok sıkıldım! Bugün farkettim, binecek taksi beğeniyorum. Yok şu düzgün bi herife benziyor, yok bu adam gibi durmuyor. Bu gereksiz düşüncelerin bir sebebi var ama. Biniyorsun taksiye, gideceğin yeri anlamıyor, yanlış yoldan götürüyor. Yolu uzatıp fazla para alabilmek için didiniyorlar sürekli. Ve hatalarından ardından da direk mazlumu oynuyorlar; yanlış duymuşum, bilmiyorum, köprü parası, ıvır zıvırlar.
Canım o kadar sıkıldı ki gidip yatmak varken gecenin köründe buraya yazıyorum. O kadar sinirliyim yani. Bu sinir yazdırmakla da kalmıyor düşündürüyor, ne nasıl değişebilir diye soruyorum kendime. Şöyle bir cevapla rahatlıyorum;
Öncelikle bütün taksilerde GPS olacak! İtalya’da bu böyleydi. Bilindik yerlere bile yol tarifi alıyordu şoförler. Farketmez, bence navigasyon, işin olmazsa olmazı. Alet rota sunduğundan taksicilerin yolu uzatması engellenebilir.
Ama rotayı uzatmalarının bir yolu daha var; “ya abi o yol şimdi çok tıkalıdır” diyorlar. Bu engellemek için de alet Trafik Kontrol Merkezi’nden anlık trafik bilgilerini de alıp, trafiğe uygun rotların neler olacağını en başından gösterebilir. Yol seçimi çook daha kolay yapılabilir. Böylece şoförün müdahalesi minimuma inebilir.
Peki ne kalıyor geriye? Taksimetre. Alet rotayı çizdiğinde mesafeyi de gösterebildiğinden, en başından aşağı yukarı ne tutacağını görmek de mümkün. Bu da olası süprizleri ortadan kaldıracak. Zırt pırt taksimetreye bakmaya da gerek olmaz.
Böyle bir sistem kurulsa güzel olmaz mı?