Google Maps'teki O Uçak


Pazar günü Flugtag‘e gitmeden önce Google Maps’te Moda ve Caddebostan taraflarına bakınıyordum. Açar açmaz beyaz bir görüntü dikkatimi çekti. Hatta hemen twitter’a yazdım “Nedir bu?” diye.

Google Maps Fenerbahçe

Google Maps Fenerbahçe

Aslında ne olduğu gayet belliydi, bir uçaktı. Yaklaşınca detayı iyice ortaya çıktı, çift motorlu bir iş jetine benziyordu.
O da ne?

O da ne?

Tamam, ne olduğu belli ama orada işi ne? Uçuş rotaları uzmanı değilim ama uçağın doğrultusu gözüme ters geldi. Ne Atatürk Havalimanı’ndan kalkmış, ne de Sabiha Gökçen’e inecek gibi görünüyordu.
Twitter’a yazacak kadar dikkatimi çekse de orada bıraktım bu detayı, üstünde fazla durmadım. Ta ki 2 saat sonra Flugtag’e gidinceye kadar. Gösteriyi izlerken son anda gökyüzünde bir uçak farkettim. Aynen, ama aynen Google Maps’teki o uçağa benziyordu. O anki şaşkınlığıma rağmen hemen fotoğrafını çekmeyi başardım.
İşte o uçak

İşte o uçak

Şu var, fotoğrafı çektiğim yerle Google Maps’teki yer bir değil. Biri Fenerbahçe diğeri Caddebostan. Ancak 1-2 km’lik bir fark, herhalde uçuşlar için kabul edilebilir bir mesafedir. Kabul edilsin edilmesin, bu iki uçağın aynı olduğuna eminim, o kadar.
Aslında “o kadar” demekle bitmiyor, sorular geliyor; Bu tarifeli bir sefer mi? Ama iş jetine benziyor, nasıl tarifeli olacak? Bir kez daha rotayı (ve henüz çok yükselmediğini) düşününce, evet belki de Atatürk’ten kalktı.
Kafamda, cümleyi tam kruamadığım bir sürü soru canlanıyor. Tek bir soru ile izah etmek gerekirse; bu uçağın olayı nedir?
“Şans”a artık inanmayan ben için, bu olay hayli ilginç bir tesadüf oldu.
Emeği geçen Google’a, Canon’a ve orada olmamın bahanesinden ötürü Red Bull’a teşekkürler…