Kopenhag ve Malmö Turu


Burada Eylül 2015’te Özgür ile gittiğimiz Kopenhag ve Malmö gezimizi anlatıyorum. Genelde fotoğraflar üzerinden gittim ama yazılarla birlikte tek sayfa uzun olacağından birkaç sayfada aktarıyorum.

Yıllar önce İtalya’da çalışırken bir arkadaşımla gezi planı yapmaya başladık. Hani biraz daha farklı, İstanbul’dan kolay kolay gitmeyeceğimiz bir yer olsun diyorduk. Sepetimizde bir Stockholm bir de Kopenhag vardı. Tercihimizi İsveç’ten yana kullanmıştık. O zamandan (sene 2009) bu yana Kopenhag aklımdadır. Gitmek anca kısmet oldu.

Yola çıkmadan önce ev ödevimizi fazla yapamamıştık. Elimizde sadece Kopenhag’da doktorasını yeni tamamlamış bir arkadaştan kısa tavsiyeler vardı. Öbür yandan Danimarka Kronu TL’ye göre ucuzdu (1 TL = 0,46 DKK) ama Booking.com’dan otel bakarken şehrin pahalı olabileceğini ön görmüştük. Gitmeden anca 200 DKK nakit aldık yanımıza, devamında orada Avro bozdurmayı planladık.

İki arkadaş çıktığımız yolculukta bir perşembe akşamı vardık Kopenhag’a. Biraz puslu bir hava bizi karşıladı.  Otele giderken mağazalara marketlere şöyle bir göz gezdirince, bizi öngördüğümüz gibi biraz tuzlu bir şehrin beklediğinden emin olduk. Öyle ki, rezervasyonumuz kahvaltısızdı, resepsiyonist giriş yaparken bir hata yapınca müdür özür olarak bize 3 günlük kahvaltıyı hediye etti. Pek üstelemedik.

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”2015.09 Kopenhag – Varış (1. gün)”] Akşama doğru dolaşmaya başladığımız Kopenhag’da açtık. Hatta itiraf edeyim, pahalılığı görünce “keşke Pegasus’un o pahalı yemeklerinden yeseydik” esprisini bile yaptık.

Elimizdeki tavsiyelerden kısmen yakındaki Mother adlı pizzacıya doğru yola çıktık. Devamını fotoğraflar anlatabilir.
[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”2015.09 Kopenhag – 1.Gün”]