Bir Eylem; www.peachler.com


Hiç unutmuyorum. Ortaokulda Tarih dersinde Soyadı Kanununu işliyoruz. Bir öğrenci kanundaki maddeleri okudu. “…umumi edeplere uygun olmıyan veya iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz.” dedi ve Tarih öğretmenimiz sınıf listesini okumaya başladı… Tek tek isim ve soyadlarını okudu. 5-10 isimden sonra yüzlerimizde bir tebessüm oluşmuştu. Liste bittiğinde ise tüm sınıf kahkalarla gülüyorduk.
İşte bu haberi okuyunca, sinirlenmenin dışında, aklıma bu anım geldi. Kanun “gülünç soyadları kullanılamaz” diyordu ama biz listedeki isim-soyadlara çok gülmüştük. Ama anı hoş olsa da olaya o kadar sinirlendim ki haberde geçen olası alan adlarına gülemedim bile. “Bu zekadaki adamlar benim hayatıma yön veriyorlar, hayatımı kontrol ediyorlar” gerçeği çok sıktı canımı.
Birşeyler düşünmeye, kafamda analizler yapmaya çalıştım bu ülke niye böyle diye. Birşey çıkmazdı tabi, ancak ben birşeyler yapmalıyım diye düşündüm. Ve o anda aklıma bir fikir geldi…
Hemen gidip “peachler.com“u satın aldım ve TİB‘in sitesine yönlendirdim. Adamlar saçma sapan kelimeleri yasaklamışlar, mesela “picture”ın kısaltması da olan “pic”i “piç” niyetine sansürlemişler ama ya “peach” n’olacak?
Internet ve bilgisayar derya deniz bir konu. Yapılabilecek birçok şey var. Bazı konularda düzen kurmak, sınır çekmek çok zor. Böyle pat diye “a-ha bu kelimeler edepsizdir, o yüzden sansürlenmelidir” demenin, tartışmaya başlanabilecek bir yeri bile yok.
O yüzden ben de “tartışılamayacak bu zekaya” karşı kendimce bir eylem yapmak istedim. Amacım sadece internetin ne kadar geniş, yapılabileceklerin ne kadar fazla olduğunu gösterip, yeterli düşünmeden böyle hızlı kurallar getirmenin ne kadar geri ve internet dünyasından ne kadar uzak olduğuna dikkat çekmek.
Yaptığım aslında basit bir kelime oyunu. Tabi seçtiğim alan adı da biraz edepsiz kaçmış olabilir. Ama ben sadece TİB’in zekasından şüphe ediyorum, başka bir art niyetim ya da düşüncem yok. Kelime oyunu sadece dikkat çekici etkiye sahip olabilir. Benim için anlamdan yoksun.
Bence toplumlarda, alınan kararlar/kurallar için, dava falan açmak yerine, daha hızlı ve yapıcı geri dönüş yolları olmalı. Ya da konuya dikkat çekmek için eylemler yapılabilmeli, eylem özgürlüğü olmalı.
İşte ben bunu böyle bir eylem olarak hayata geçiriyorum. Hiçbirşeyi değitiremeyecek olsam de eylem özgürlüğümü kullanıyorum.
İşte o kadar…
Not: Alan adını alma ve yönlendirme işlemlerini yurt dışından yaptırdığımdan olacak, Türkiye’deki DNS’lere bu henüz yansımamış. peachler.com kimi zaman TİB‘e yönlenmiyor ama mesela Vtunnel‘da açılıyor…