Bluetooth Kral Adammış


4 yıl kadar önce SE w580i telefonu alırken bir hayalim gerçek oluyordu. Walkman telefon sayesinde müzik ve telefon tek cihazda bir aradaydı. Daha önceleri bir cepte mp3 çalar, öbür cepte telefon dolaşırken, en ufak kıpraşım hissiyle “telefon mu çalıyor?” diye müziği kesip telefonu kontrol ediyordum. Artık bunlar tarihti.

[singlepic id=94 w=320 h=240 float=center]

Cihaz sayısı ve kullanım zorluğu tarih olmuştu ama bu sefer de kablo sorunu yaşanıyordu. Kışları mont cebindeki telefondan çıkan kablo bir sorun değildi ama havalar güzel olduğunda kablo kargaşası can sıkıcıydı.
İşte bu noktada imdada bluetooth koştu. 3 yıl kadar önce İtalya’da bir vitrinde görüp de aldığım SE HBH-DS22 stereo bluetooth kulaklık ile kablo derdi de tarih olmuştu. Kullanımı müthişti. Cep telefonu herhangi bir cepte, müziğim ise kablo derdi olmadan kulağımdaydı. Benim için nasıl güzel bir deneyimdi anlatamam. Öyle ki, sokakta kablolu müzikseverleri görünce “Bilmiyorlar ki böyle bir ürünü olduğunu” diyip ardından gülüyordum.

[singlepic id=95 w=320 h=240 float=center]

Anca bu durum Ocak’ta aldığım iPhone4 ile değişti. Malesef kulaklığı iPhone algılamıyordu. Anlaşılan bu, kulaklığın bir kısıtlamasıydı, zira başka telefonların da algılamadığı deneylerle ispatlandı. Bunun ardından iPhone’a uygun bir stereo bluetooth kulaklık arayışım başladı. Ve bir hafta önce de sona erdi.
Durumu kurtaran ürün gene SE’den geldi; MW600. Aslında bu ürünü araştırıp da bulalı çok olmuştu ama hem Türkiye’de bu cihaz yoktu, bulamadım, hem de piyasda başka nasıl ürünler var, iyice araştırmak istedim. Yoksa yeni bir ürün değil zaten, bir yılı geçmiş piyasaya çıkalı.

[singlepic id=96 w=320 h=240 float=center]

Yalnız araştırıken şunu farkettim, stereo bluetooth kulaklık pazarında ciddi bir ürün eksikliği var. Böyle bir ürün gündelik yaşam için müthiş bir pratiklik sunarken, niye üreticiler üzerine gitmiyor, bilmiyorum. Belki de kullanıcılar böyle bir avantajın farkında değiller, onu da bilmiyorum. Ama sonuç ortada, biliyorum, pazardaki ürünler yeterli değil.
Pazarda çok ürün olmadığı gibi olanları da bulmak kolay gelmedi bana. Ya da bulduklarım hiç hoşuma gitmedi. Son dönemde MediaMarkt’a ve Staturn’de çeşitli ürünler gördüm ama ya ucuz ve basitti, ya da aşırı pahalıydı diye hatırlıyorum. Kısaca MW600’den başka uygun birşey bir türlü bulamadım.
Ve en sonunda geçen hafta almaya karar verdim. Türkiye’de olmayan ürünler nerde bulunur? Hemen gittigidiyor.com ve sahibinden.com’a bakındım. Ve aradığımı gittigidiyor’da buldum. Siparişin ardından ertesi gün elimdeydi.
Tam bir hafta oluyor alalı. Artık mobilize olduğumdan heryere yürüyerek gitmiyorum, dolayısıyla eskisi kadar sık kullanma ve test etme şansım olmadı. Ama kullandığım kadarıyla, bir iki sorun yaşasam da, gene o mutlu günlere geri dönebildiğimi söyleyebilirim.
Yaşadığım bu güzel deneyimden ötürü öncelikle iPhone için Apple’a, bluetooth’u bulan Ericsson’a ve cihazı üreten SE’ye, son olarak da isim babası olan kral adam Harald “Bluetooth” Gormsson’a teşekkürler.
Not: Önce bir süre yeterince kullanayım, sonrasında bir inceleme yazısı da kaleme alacağım. Bu süreçte Orhan Toker’in blogu fikir vermek için yeterli.

+ There are no comments

Add yours