TOPLAR.EXE


Nasıl ve kimden geldi hatırlamıyorum. Birinin verdiği ziplenmiş oyunlar arasında çıktığı kalmış aklımda. Ve galiba şimdi anlatıcaklarımdan ötürü o zipteki diğer oyunlar arasından sıyrılmış, hala oynadığım oluyor.

toplar_exe_01

Zipteki ismiyle TOPLAR.EXE, ya da orijinal ismiyle Color Linez, bir programcının, erkek kardeşine doğum günü hediyesi olarak tekardan yazdığı bir oyun. Araştırdığım kadarıyla ilk versiyonu DOS için Olga Demina tarafından 1992’de, yani yaklaşık 20 yıl önce yazılmış.

toplar_exe_02

Aslında basit bir oyun. 9×9 bir karede farklı renklerden topları 5’li hizaya dizmeye çalışıyorsunuz. Her turda kareye renklerini önceden görebildiğiniz 3 yeni top yerleştiriliyor, ve bunları hareket ettirerek sıralamak gerekiyor. 5’li sıra oluşturunca toplar uçuyor ve döngü devam ediyor, puan alıp ilerliyorsunuz. Ama işte ilerlemek her zaman böyle anlatmak kadar kolay olmuyor.
Son zamanlarda bu oyunu gerçek hayata çok benzetmeye başladım. Zira eldekilerle ve geleceğini gördüğünüz toplar ile bir oyun planı kuruyorsunuz, ama oyun size oyununu “oynuyor”, topları öyle bir yerleştiriyor ki istediğiniz hareketi yapamıyorsunuz. Ya gelen topu oynanamaz bir yere saklıyor ya da yolunuzu tıkayacak şekilde koyuyor. Böyle böyle sizi çok güzel kitliyor.
Ya da tam tersine kimi zaman geldikçe geliyor. Ne renk top nereye gelirse gelsin mutlaka bir işinize yarıyor. Hızlı ilerliyorsunuz.
Bazen de, karede bir köşede 4 topu diziyorsunuz, 5. gelecek diye bekliyorsunuz ama oyun gene size oyununu oynuyor, yollamıyor o rengi. Ve siz de o köşeye öyle odaklanmış oluyorsunuz ki, bu esnada gelen diğer toplar ile başka yerlerde sıra dizip puan alabileceğinizi görmüyorsunuz.
Yeri geliyor, bazen sıkıyor işte. Sürekli planlarınız altüst oluyor ve oyun kitleniyor, bitiyor. Ama, hooop, hemen tekrar başlayabiliyorsunuz.
Tabi ki bu bir oyun. Hedefler, engeller vs, hepsi belli. Bitti mi yeniden başlayabiliyorsunuz. Hayatla kıyaslanmaz, kıyaslamıyorum da zaten, sadece benzetiyorum diyorum. Ya da hayata değil de, daha düzgün bir kelime ararsam, sanki ucundan “yaşamaya” benziyor. Ve bana Mark Twain’in bir sözünü hatırlatıyor;
Gerçek kurgudan daha acaiptir, çünkü kurgu olabilirlikleri gözetmek durumundadır, gerçeğin öyle bir zorunluluğu yoktur.
Sanki gerçekle kurgu arasındaki fark, kurgunun daha mantıklı olması…
Neyse, ilgisini çekenler için oyunumuz aşağıda, puanlarım da listede. Telif hakkı vs. bulamadım, sorumluluk kabul etmem ona göre.

toplar_exe_03
[wpdm_package id=’1661′]

+ There are no comments

Add yours