İşte yeni Kral – PES5


Valla uzun zamandır bilgisayarda futbol oynamıyordum. FIFA 2000’de falan kalmışımdır. Pek futbol adamı olmadığım gibi istediğim oyunu sahaya yansıtamazdım. Klavyede kontrol iyice zorlardı zaten. O yüzden bırakmıştım işte.
Ne olduysa Selim sayesinde oldu denebilir. İzinde Ankara’da, Selim’in evinde bir gece başladık tekrar futbola. Ama bu sefer FIFA değil de PES5 oynuyorduk. Bi şi becermiyordum ama daha bi ilgimi çekmişti. Tabi bir de klavye ile değil gamepad ile oynuyorduk. Sonra bir de Nurdan’la kapışmaya başladık. İşte o 2-3 maçta bir bayana yenilince biraz gaza geldim denebilir. Ama sırf ben değildim yenilen, Nurdan görmezken Selim alıyordu kumandayı elimden ama gol atamıyordu.
Dedim, Kıbrıs’da sıkılıyoruz, ben de 2 gamepad alayım. İyi ki demişim. Burada tutkunu olduk. Akşamları iğrenç bir şekilde o eski reklamdaki gibi “Hes doğrusu, PES doğrusu” diyerek futbol oynuyoruz. Bayağ da bi geliştirdim kendimi ha. Yani süper bi PES oyuncusu değilim ama böyle güzel oynayacağımı da tahmin etmezdim.
Güzel bir şey kattı hayatıma PES5 yani. Selim, Nurdan ve bir üçüncü Muto, sağolun.
Oyunla ilgili bir iki şey de demeden edemeyecem. O eski FIFA’lardan çok iyi, gamepad sayesinde akıldakini oyuna daha iyi yansıtıyorsun. FIFA’yı gamepad ile oynamadığımdan bu farkı çok iyi bilemeyebilirim belki. Bunun dışında eğitim kısmı çok iyi, hatta zevkli olabiliyor. Maç esnasında ara videolar da çok güzel, gerçek havası veriyor. Tekrarlarda sıyırarak çıkan topun o sıyırma anının yavaşlaması, daha bi ağır çekim olması hoş, güzel. Futbolcuların itişip kakışması da iyi.
Kötü yanları da var ama. Mesela çok foul oluyor. Biz mi oynamayı bilmiyoruz, yoksa nedir bilemiyorum ama çok foul oluyor. Hakem seçmek lazım belki ama henüz denemedik. Bir de spiker yorumları kimi zaman geri kalıyor gibi. Gol oluyor, geç konuşmaya başlıyor, ya da o anki heyacanı kaçıyıror 2-3 sn.
Neyse, buradan dönerken herhalde çok daha iyi olacam. O zaman kapışmaya hazırım…
Ne CivIV, ne de Jagged Alliance 2! Yeni kral PES5 işte…