Galvaniz Konik Rakor


O kadar zaman oldu buraya geleli, bir çok şey öğrendim ama hiç biri beni “galvaniz konik rakor” kadar etkilemedi. Peki nedir bu galvaniz konik rakor?

Konik rakorlar

Sıhhi tesisatta PPRC kullanılan yerlde bağlantı kolaydır, kaynak aletiyle ısıtılan parçalar birbirine rahatlıkla takılır. Galvaniz kullanılan yerlerde ise parçalar birbirine döndürülerek takılır. Neden? Çünkü parçaların uçlarına “diş” açılmıştır ve bu da tıpkı çevir-aç şişeler gibi döndürülmeyi gerekir. İşte bu döndürme işlemi kimi zaman zor gelebilir. Yerleri sabit 2 dirseği birbirine bir boruyla döndürerek bağlamak mümkün değildir. Zira boru ilk dirseğe döndürülerek takıldıktan sonra hareketsiz kalır, çevrilemez. E diğer dirsek de sabitti! Peki ne olacak? İşte bu sorunun cevabı “Konik Rakor” oluyor.

Konik rakor

Kim bulmuş bilmiyorum. Çok basit bir düzenek. Malzeme 3 parçadan oluşuyor. İkisi birbirinden bağımsız, dönerek 2 uçtan borulara takılıyor. Bağımsız dedik ama tam bağımsız değil, birbirlerine konik bir yüzeyden değiyorlar. Bu değdikleri yerin çevresinde de son parça duruyor. Bu parça bir tarafı dişli olarak uçlardan birine takılı, diğer ucu ise “çentiği” sayesinde öbür ucu tutuyor. Dolayısıyla döndürüldüğüne “çentiği” ile diğer ucu ilk uca doğru çekiyor. Çektikçe konik yüzeyden bu iki uç sıkışmaya başlıyor ve bir noktada “sızdırmaz” bir şekilde sıkışıyorlar. Bu sayede iki dirseğimiz sorunsuz bir şekilde bağlanmış oluyor.
İşte olay bu.
Kimi zaman böyle basit şeyler de insanı mutlu edebiliyormuş…

1 comment

Add yours

Comments are closed.