Google Gözlük insanoğlunu aptallaştıracak. Örnek mi? Battleship


http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4

Vay be, videodakiler ne harika. Valla ben ilk izlediğimde çok beğendim, ne hoş dedim kendi kendime. Aslında hayallerime de uyuyordu. Hep Google’ın bir gün beyne yerleştirilebilecek bir çiple karşımıza çıkacağını bekliyordum (hala da bekliyorum). İşte bu gözlük ile Google zihnimdeki ilk adımını atıyordu.
Tamam, video hoşuma gitti, ancak ürünü pek beğenemedim nedense. Sanki gözüme birşeyler battı. Galiba kendi kendime “bu gözlük insanı aptallaştırır” diye bir cümle kurdum. Ama bu cümlenin nasılı niyesi henüz pek dolu değildi. Neyse ki aradığımı birkaç hafta sonra Battleship‘i izlerken buldum.

http://www.youtube.com/watch?v=JpoabtbEJOI

Konumuz nasıldı? Pasifik’teki uluslararası bir tatbikatı uzaylılar basıyor ve bizimkilerle amiral battı oynamaya başlıyorlar. Kimler var peki? Liam Neeson, Taylor Kitsch, Rihanna ve oyuncu elemelerini göğüs farkıyla kazanan Brooklyn Decker.
Bol macera, “action”, efektler, sesler… Film dolu mu dolu, zaten iki saatten de uzun. Ben bir de IMAX’te izledim. Dev ekran ve yüksek ses oldukça etkileyiciydi, kendimi filmin içinde hissettim. Evde büyük ekran TV’de izlesem böyle etkilenmezdim. Neyse, sonuçta evet, beğendim. Hatta imdb’de hemen 7 bile verdim.
Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, size kalmış. Ben güzel vakit geçirdim izlerken. Ama herhalde IMAX ile kendimi filmin içinde hissettiğimden, izlerken bazı basit şeyleri sorgulamamışım. Olduğu gibi kabul etmişim, çıktıktan sonra farkettim.
!!!DİKKAT SPOILER!!!
Mesela uzaylılara mesaj yollama olayı nasıl gerçekleşiyor? Madem böyle bir mesaj yollanıyor, devamında olası çeşitli senaryolara karşı bir hazırlık yok mu? Mühim değil, mantık aramayıp devam edeceksiniz. Ya da o dedeler orada ne arıyorlar, müzenin birer parçaları mı, belirsiz. Daha böyle bir çok detay var izlerken geçtiğim. Bunlar sadece şimdi yazarken aklıma gelen bir iki tanesi. Ve hepsini geçtim ama izlerken bir noktaya çok takıldım. Hem de basit mi basit bir detaya.
Sen uzak bir gezegenden, elinde über teknolojik bir güçle gelen öncü birlik ol. Nihai amacın da gezegeni ele geçirmek olsun. Buraya kadar tamam. Ama sen git, bu teknolojilerinin yanında bir de özel bir gözlük tak, ve her şeyi o gözlüğün yorumlamasına bırak. Sonra?
Sonra karşında askeri gemi öylece dururken gözlük birşey demesin, sen de birşey yapma. Anca toplarını dikince gözlük uyansın, “kırmızı kırmızı; a-ha düşman” desin de öyle saldır. Ya da dünyalının askeri gemisi toplarını indirince “yeşil yeşil canım, yok bişi” desin gözlük, sen de yan gel yat. Yahu ne duruyorsun, dümdüz etsene karşındakini. Yook, gözlük yeşil verdi, o halde saldıracak birşey yok burda! Di mi? Tabi güzelim tabi.
İşte Google Gözlük de insanı benzer şekilde aptal yapabilir. Böyle bir konfora alışınca iki sokak öteye nasıl gideceğini bilmeyen, kitap reyonunu görevliye soramayacak kadar insan ilişkisinden kaçınan bireyler olup çıkarız.
Belki de çoktan aptallaşmaya başladık da farkında değiliz.

+ There are no comments

Add yours