Fotokopinin fotokopisinin fotokopisi


Perşembe gecesi iOS için Facebook Camera uygulaması yayınladı. Duyar duymaz çok meraklandım, hemen indirmenin peşine düştüm. Ve ilk hüsranı da uygulamanın henüz Türkiye’ye sunulmadığını öğrenmekle yaşadım. Neyse ki bunu basit bir yöntemle aşabiliyoruz ama gene de uğraştırdı. Zira aramalarda da çıkmıyordu, direk iTunes linki bulmak gerekti.
Bir şekilde indirir indirmez hemen bir hevesle açtım uygulamayı. Ve ilk bakışta beğendim de. Sadece Facebook’taki arkadaşlarımın yüklediği fotoğrafları görebiliyordum. “Aa, ne güzel” dediğimi hatırlıyorum.
[singlepic id=138 w=480 h=360 float=center] Hem-men ardından fotoğraf yüklemeye giriştim. Galiba sıra lens seçimine gelmişti, o anlarda işte şevkim biraz kaçmaya başladı. O lens bu lens diye bakınıyordum ama pek de güzel seçenekler göremiyordum sanki. Gene de o hızla ilk yüklememi gerçekleştirdim.
[singlepic id=136 w=480 h=360 float=center] Peki ya sonra? İşte ikinci hüsranı da burada yaşadım. Facebook Camera’dan bakınca, tamam, yüklediğim fotoğrafı görebiliyordum ama webden Facebook’u açınca, nasıl desem, galiba salt fotoğraf yüklemekten farklı birşeyle karşılaşacağımı umuyordum. Tersine, yüklenen herhangi bir fotoğraf gibi yer alıyordu. O halde zaten var olan Facebook uygulamasından ne farkı vardı? Ya da instagram’dan farklı ne sunuyordu?
Instagram gibi fotoğraf paylaşım ağını domine eden bir etken olunca, galiba bazı kavramlar ve beğeniler de onun doğrultusunda gelişiyor. “Instagram’da şu şöyle, bu da böyle, peki ya fb camera’da nasıl?” diye bakıyordum olaya. Birçok noktada FB Camera instagram’ın yanına bile yaklaşamadı gözümde. Evet, arkadaşlarımı sadece yükledikleri fotoğraflardan takip etmek güzel ancak birşeyler eksik.
Şahsen ben instagram’ı açtığımda, bir sürpriz beklentisine giriyorum galiba. Beklenmedik ya da daha önce düşünmediğim şeylerle karşılacağımı hissediyorum, ve bu heyecan verici geliyor. Çünkü instagram, başta sunduğu lenslerle böyle bir boyut kattı diye düşünüyorum.
Öbür yandan FB Camera ise, ne lensleriyle bir farklılık sunabiliyor, ne de fotoğraf paylaşımına bir yenilik getirebiliyor. Kısaca yaratıcılıktan uzak. Her zamanki gibi tek avantajını, üye çokluğunu kullanıyor. Kaldı ki facebook’un böyle bir uygulamaya daha instagram’ın alınışı ortada yokken başladığı söyleniyor. Hatta bu uygulamadki lensleri instagram ekibi hazırlamamış. Şayet bu doğruysa, hele bir de instagram alındıktan sonra böyle bir uygulama çıkıyorsa… Kötü bir şaka herhalde. Zira sonuç instagram’ın fotokopisinin fotokopisinin fotokopisi gibi birşey.