Wiiiiiii


Ne zamandır aklımdaydı. Yok PS3 daha güzel, yok Wii müthiş, bir yığın tartışmanın ardından yaklaşık bir hafta önce Wii’m oldu:)
Hemen ilk izlenimlerimi aktarayım.
Alet son derece şık ve sempatik, her türlü detayı çok güzel. Peki oynaması. Apayrı bir deneyim! Kesinlikle herhangi bir PC oyununa benzemiyor. Yanında gelen Sports paketindeki oyunlara direk dalıyorsunuz. Kolunuz yoruluncaya kadar oynuyorsunuz. Ama şunu da ekliyim, bu oyunlar çoklu oynandı mı çok daha zevkli olacaktır. Kesinlikle bireysel bir konsol değil bu bence.
Peki PS3’le kıyaslarsak ne deriz? İşte en büyük hata! PS3 deneyimim yok ama Wii’den sonra kesin olan bir şey var, bu iki konsol kıyaslanmamalı. Amaçları ve sundukları son derece değişik. Wii apayrı bir platform, hareket ederek oynuyorsunuz ve hareket etmek çok farklı bir motivasyon katıyor. PS3 ise görüntü özellikleriyle ön plana çıkıyor.
Peki neyi tavsiye ederim? Bu tabi kişiye bağlı bir şey ama eğer sık buluşabileceğiniz bir arkadaş grubunuz varsa Wii bir kaç adım öne çıkacaktır, bu kesin. Tabi “ben futbol düşkünüyüm arkadaş” diyorsanız o ayrı.
Futbol diyince aklıma geldi. Wii mi PS3 mü diye düşünürken etkili olan fikir, PC ile PS3 oyunlarının çok benzediği ve PC’nin TV çıkışı sayesinde PS3’ü (ya da en azından PS diyelim) aratmayacağı oldu. Bu fikir tartışılır ama kısmen doğru bence. Tabi bu fikirin etkinliğinde PC ile TV’nin yakın olması ya da üstün performanslı bir dizüstü sahibi olmak etkili olacaktır. Ortak nokta ise güzel bir TV tabi.
Bunun dışında bir başka etken de, oyunlardaki grafik gelişimine gözün bir süre sonra alışabilmesi. 1-2 saat sonra insan ekrandaki görüntünün güzelliğine alışıyor, olayısıyla oyunun kendi iç çekiciliği önemli oluyor.
Şunu da ekliyeyim, Wii oyunları çok pahalı, 130-150 YTL arası değişiyor. Yurtdışında ise 40$ civarında. Hemen Internetten de indirdim ancak henüz başarılı bir işlem yapamadım, denemeye devam. Yurt dışı imkanları da zorlayacaz tabi. Bu ay sonuna bir sipariş verebiliriz…
Neyse, zor bir alışveriş oldu benim için ama değecek gibi. Ancak itiraf etmeliyim, bir hafta oluyor, ben bu yazıcıyı anca yazabiliyorum. Ayrıca yoğunluk ve yorgunluktan Wii’ye 4 gün dokunamadım bile. Toplam oynama sürem de 2 saati geçmez. Aslında sosyal hayatı da kısabilir. Hem maddiyattan hem de zamandan…
Yok yok,  güzel oldu bu. Darısı Wii isteyen diğerlerine…

+ There are no comments

Add yours