Bir Yılanın Hikayesi


Bir köyün yakınlarında yaşayan bir yılan varmış. Kendisine yaklaşan, etrafından geçmekte olan hemen herkese saldırır, sokar ya da boğar öldürürmüş. Yakındaki köyün insanları artık dayanamamışlar, öldürmeye korkutmaya çalışsalar da olmamış. Sonunda bir bilgeye danışmışlar.
Bilge olanları dinledikten sonra yılanın yuvasına gitmiş ve yuvanın karşısına geçmiş, başlamış yılanı beklemeye. Bir süre sonra yılan bilgeyi görmüş ve yaklaşmış. Yılanı fark eden bilge de sessiz ve sakin oturmaya devam edip yılanın güveninin kazanmaya çalışmış. Bir süre sonra yılanın kendisine güvendiğini hissetmiş ve güzel tatlı bir üslupla konuşmaya başlamış. Ona, yaşayabilmek, hayatta kalabilmek için başkalarına saldırması gerekmediğini, kimseyi öldürmeden, insanlara zarar vermeden de güzelce yaşayabileceği izah etmiş, anlatmış.
Yılan bilgenin sözlerinden ve üslubundan çok etkilenmiş. Ve “tamam” demiş, “söz, bir daha kimseyi öldürmeyeceğim”. Ve gerçekten de sözünde durmuş, insanlara zarar vermeyi bırakmış. Yuvasının yakınından geçen insanlara hiç dokunmaz olmuş, kimseye saldırmamış, öldürmemiş.
Gel zaman git zaman, duruma alışan insanlar yılanın yuvasının çevresinde rahat gezer olmuşlar. Ancak zaman geçtikçe insanların tavrı değişmeye başlamış. Bu sefer onlar gördükleri yerde yılana vurmaya, zarar vermeye başlamışlar. Öldürmemeye söz veren yılan ağzı burnu yara bere içinde kalmış.
Dayanamayıp bilgenin kapısını çalmış. “Bana kimseyi öldürme dedin, güzellikleri anlattın, ve ben de söz verdim, kimseyi öldürmedim ama şu halime bak! Herkes beni eziyor, dövüyor! Ne haldeyim” diye dert yanmış.
Bunun üzerine bilge de “ben sana kimseyi öldürme dedim ama tıslama demedim” demiş.
– – – –
Yıllar önce okuduğum bir yılanın hikayesi, aklımda kaldığı kadarıyla böyleydi.
Ağızdan “savaşa hayır” demek ne kadar kolaysa, bu coğrafyada savaşsız kalabilmek de o kadar zordur. Savaş istemek, akıllı insanın harcı değildir ama gerçekleri, olanı biteni göremeyenden de akıl çıkmaz.
O yüzden yeri geldi mi tıslamayı bilmek gerekir.